Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - #SzkołaPamięta

#SzkołaPamięta

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.
W ramach tej akcji, każda klasa naszej szkoły przygotowała gazetkę ścienną. Klasa 5 i 8 odwiedziły cmentarz w Jeleniu, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli z naszej placówki. Odwiedzili także Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się na cmentarzu, grób Marii Macy, która przeżyła Auschzwitz oraz grób Józefa Macy – bohatera Westerplatte. Klasa 6 w ramach lekcji historii udała się pod pomnik  znajdujący się w Rynku, poświęcony poległym mieszkańcom Jelenia, ofiarom wojny hitlerowskiej, gdzie również zapalono znicze . Klasa 8 na lekcji wychowawczej gościła emerytowaną nauczycielkę historii Panią Kazimierę Wesecką, która opowiedziała o przebiegu II wojny światowej w naszej dzielnicy oraz o lokalnych bohaterach z tamtego okresu. Przedstawiciele SU wraz z opiekunem odwiedzili grób Pawła Szulgacza - młodego radzieckiego żołnierz, który zginął 22 stycznia 1945 w walce z hitlerowcami.

Poprzez  działania m.in. takie jak opisano powyżej, staramy się, aby nasza szkoła była społecznością pielęgnującą pamięć o naszej historii, w tym również o tej lokalnej.

Wytworzono:2019-10-25 23:35przez:
Opublikowano:2019-10-25 00:00przez: