Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie

Aktualności

Artykuły

  • Warsztaty przyrodnicze

    07.11.2024 r, uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych, w siedzibie Koła Łowieckiego „Trop” w Katowicach, których celem było przybliżenie tematyki łowiecko - przyrodniczej, w lasach murckowskich.

    Podczas prelekcji prowadzonej przez leśników, dzieci poznały wiele gatunków zwierząt żyjących na terenie katowickich lasów oraz uczyli się rozpoznawania śladów dzikich zwierząt i ich odgłosów. Poznali podopiecznych „szpitala dla leśnych zwierząt”, oraz byli świadkami wypuszczenia na wolność odratowanego sokoła i myszołowa.

    Dużą atrakcją dla dzieci było prowadzenie obserwacji ptaków przez profesjonalną lornetkę, a także uczestnictwo w pokazie szkolenia psów myśliwskich.

    Warsztaty zakończyły się wspólną biesiadą przy ognisku i pamiątkowym zdjęciem.

    Tekst: A. Wrona

    Czytaj Więcej o: Warsztaty przyrodnicze
  • Narodowe Święto Niepodległości - obchody miejskie

    W dniu 11 listopada 2024 roku poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Lena Partyńska, Liliana Domańska i Kamil Kaczka oraz przewodniczący szkoły – Szymon Kostrzewa wraz z opiekunem Panią Agnieszką Wroną wzięli udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęły się o godzinie 9:00 uroczystą Mszą Świętą w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny, po czym uczestnicy wraz z orkiestrą przeszli przed Pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty. 

    Naszym uczniom i nauczycielom dziękujemy za aktywny udział w obchodach, a także za reprezentowanie naszej szkoły w tak ważnym dla Polski dniu.

    Czytaj Więcej o: Narodowe Święto Niepodległości - obchody miejskie
  • Narodowe Święto Niepodległości

    Dziś cała społeczność szkolna zgromadziła się, aby wspólnie uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – odzyskanie niepodległości. Uczniowie klasy VI przygotowali wyjątkowy program artystyczny, który przypomniał o trudnej drodze, jaką przeszła Polska, by znów cieszyć się wolnością po 123 latach zaborów. Usłyszeliśmy wiersze patriotyczne nawiązujące do najważniejszych momentów i wartości naszej historii. Apel wzbogaciły również pieśni patriotyczne podkreślające, że wolność jest wartością, którą należy pielęgnować i szanować każdego dnia. Na koniec uczennice kl. VI zaprezentowały piękny taniec ze wstążkami. Podczas uroczystości zaśpiewaliśmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączając tym samym do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” 2024.

    Po uroczystej akademii wręczono nagrody uczniom, którzy brali udział w szkolnych konkursach – konkursie świetlicowym „Mój Eko-jeż” oraz konkursie plastycznym „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?". Dziękujemy radzie rodziców i sponsorowi za ufundowanie nagród.

    Tekst: K. Bochenek

    Taniec ze wstążkami

    "Szkoła do hymnu 2024"

    Czytaj Więcej o: Narodowe Święto Niepodległości
  • Wyjazd do Teatru Zagłębia w Sosnowcu

    Ostatnie kilka dni w naszej szkole upłynęło pod znakiem uczestnictwa w kulturze. Odwiedzając filharmonię czy teatr, młodzież miała okazję spotkać się z kulturą wysoką, a przecież nie na co dzień widzimy sztukę powstającą na żywo w naszej obecności.

    Dnia 30 października klasy III i IV odwiedziły Teatr Zagłębia w Sosnowcu i obejrzały spektakl „Baśnie Andersena”. Ta opowieść przeprowadziła dzieci przez świat wyobraźni pisarza, ukazując kolejne postacie ze znanych baśni tj. „Calineczka”, „Mała syrenka”, „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „Dzielny, cynowy żołnierzyk”. Spektakl wywarł na uczniach duże wrażenie.

    Z kolei 7 listopada br. klasy V i VI uczestniczyły, również w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w spektaklu pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”, adaptacji słynnej powieści – lektury autorstwa Lucy Maud Montgomery. Aktorzy wcielający się w role rudowłosej bohaterki Ani i jej opiekunów Maryli i Mateusza chwycili nas za serca. Młodzież była pod wrażeniem pięknej gry aktorskiej, scenografii, kostiumów, a także oprawy muzycznej spektaklu.

    Mamy nadzieję, że te spotkania z teatrem pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów.

    Tekst: E. Kamińska

    Czytaj Więcej o: Wyjazd do Teatru Zagłębia w Sosnowcu
  • Lekcja w kinie

    04.11.2024 r. uczniowie klasy drugiej, po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach filmowych - Lekcja w kinie pt. „Kolorowe emocje, czyli co nam w duszy gra”.

    W części warsztatowej uczniowie dowiedzieli się, co to są emocje i jak je nazywać, poznali różnice między emocjami a uczuciami, uświadomili sobie, że każdy człowiek odczuwa emocje, które są potrzebne i nie należy ich oceniać, aby nie ranić drugiego człowieka. Po części warsztatowej, dzieci obejrzały film „Luis i obcy, który opowiadał o przyjaźni chłopca z zabawnymi kosmitami zagubionymi na Ziemi.

    Udział w warsztatach to dla uczniów  dawka dobrych emocji,  i nauka pozytywnego postrzegania współczesnego świata. Z niecierpliwością czekamy do maja na kolejną Lekcję w kinie pt. „Jak pies z kotem, czyli o sekretach dobrej komunikacji”.

    Tekst: A. Wrona

    Czytaj Więcej o: Lekcja w kinie
  • Wyjazd do Filharmonio Śląskiej w Katowicach

    Dzisiaj uczniowie naszej szkoły odwiedzili Filharmonię Śląska w Katowicach. Uczestnicząc w koncercie “Swego nie znacie” klasa siódma i ósma aktywnie wysłuchała programu przygotowanego z myślą o młodych miłośnikach kultury. Jako wykonawcy zaprezentowali się: Kacper Kostrzewski – baryton, Radosław Droń – dyrygent oraz Śląska Orkiestra Kameralna. W programie: Witold Lutosławski – Pięć melodii ludowych, Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu, Stanisław Moniuszko – Polonez z opery Hrabina, Stanisław Moniuszko – Stary kapral, Stanisław Moniuszko – Dziad i baba, Fryderyk Chopin – Smutna rzeka, Henryk Wieniawski – Legenda op. 17. Dla naszych uczniów była to wyjątkowa lekcja muzyki.

    Tekst: K. Stolecka

    Czytaj Więcej o: Wyjazd do Filharmonio Śląskiej w Katowicach
  • „Szkoła Pamięta”

    W dniu 30 października 2024 r., w ramach akcji „ Szkoła pamięta”, dzieci z klasy drugiej wraz z wychowawcą wybrały się na cmentarz w Jeleniu, aby zapalić znicze na grobach, o których nikt nie pamięta, opuszczonych i zaniedbanych. Spacer alejkami cmentarza był dla nich ogromnym przeżyciem. Uczniowie szli w skupieniu i z wielkim zaciekawieniem. To była bardzo ważna lekcja, która pozostanie dzieciom w pamięci. W czasie spaceru po cmentarzu, dzieci poznawały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, aby uszanować pamięć zmarłych i nie zakłócać spokoju osób odwiedzających to miejsce.

     

    Czytaj Więcej o: „Szkoła Pamięta”
  • V Jaworznicki Rajd GEOturystyczny

    20 października przypada Międzynarodowy Dzień Krajobrazu i dlatego nasza grupa wędrowna wzięła udział w V Jaworznickim Rajdzie GEOturystycznym "UZDRAWIAJĄC(Y) KRAJOBRAZ" organizowany przez PTTK we współpracy z GEOsfera Jaworzno. Nasze uczennice wraz z opiekunem przeszły ponad 11 km odwiedzając Górę Wielkanoc, Park Gródek, Remizę „Leśna Bucze”, Sadową Górę i GEOsferę. Nasze uczennice posadziły także piękną jabłonkę z okazji Dnia Drzewa, której nadały imię „Rajdowcy SP21”. Podczas rajdu towarzyszyła im piękna jesienna pogoda, a jesienne widoki zapierały dech w piersiach.

    Tekst: A. Zwolińska

    Czytaj Więcej o: V Jaworznicki Rajd GEOturystyczny
  • Dzień Edukacji Narodowej

    14 października 2024 r., z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą z pełnym zaangażowaniem przygotował Samorząd Uczniowski, a którą uświetnili wspaniali goście - emerytowani pracownicy naszej szkoły. To szczególne wydarzenie, będące wyrazem wdzięczności dla nauczycieli i pracowników oświaty, stało się wspaniałą okazją do wspólnego celebrowania i refleksji nad rolą edukacji w naszym życiu.

    Uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny, który obejmował występy muzyczne oraz humorystyczne scenki teatralne, w których w żartobliwy sposób ukazano codzienne wyzwania pracy nauczyciela. Nie zabrakło również momentów wzruszenia – uczniowie przygotowali osobiste podziękowania dla swoich nauczycieli, co spotkało się z wielkim uznaniem i poruszeniem zgromadzonych gości.

    Cała uroczystość była okazją do wspólnego świętowania, ale także do przypomnienia, jak ważna jest rola edukacji w kształtowaniu przyszłych pokoleń. Występy uczniów pokazały, że potrafią oni docenić trud wkładany w ich rozwój oraz zrozumieć, jak wiele zawdzięczają swoim nauczycielom.

    Organizacja akademii była wynikiem wielotygodniowej pracy uczniów, którzy nie tylko przygotowali artystyczne prezentacje, ale również zadbali o oprawę techniczną i estetyczną wydarzenia. Dekoracja sali nawiązywała do motywu edukacji, a całość dopełniła profesjonalna oprawa muzyczna i wizualna.

    Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy moment w kalendarzu szkolnym, który dzięki zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej stał się niezapomnianym wydarzeniem. Dziękujemy wszystkim za udział oraz stworzenie pięknej atmosfery tego dnia, który z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

    Teks: E. Proksa

    Czytaj Więcej o: Dzień Edukacji Narodowej
  • Wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej i Doliny Będkowskiej

    Dnia 08 października klasy czwarta, siódma i ósma udały się na wycieczkę do Jaskini Wierzchowskiej i Doliny Będkowskiej znajdujących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Od samego rana cieszyliśmy się piękną, słoneczną pogodą. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Jaskinia ta jest jedną z największych na terenie Jury. Zwiedzaliśmy ją z panią przewodnik, która w ciekawy sposób przedstawiła proces powstania jaskini i jej historię. Udało nam się zobaczyć największą atrakcję jaskini - nietoperze. Następnie wyruszyliśmy na spacer malowniczą Doliną Będkowską. Po długim marszu zatrzymaliśmy się w gospodarstwie rybnym, w którym posililiśmy się własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami. Niespodzianką była możliwość skorzystania z przygotowanych przy łowisku wędek. Niektórym uczniom udało się nawet złowić swoją pierwszą rybkę. Wspaniała jesienna pogoda i piękny krajobraz Jury sprawiły, że uczniowie wrócili do szkoły zrelaksowani i pełni pozytywnej energii.

    Tekst: B. Stuchlik

    Czytaj Więcej o: Wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej i Doliny Będkowskiej

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-09-12 09:07przez:
Opublikowano:2017-09-12 19:18przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:41332

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.