Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie

Działania profilaktyczne 2019/2020

Artykuły

 • „Każdy jest kowalem swojego losu” – Trzymaj Formę, NIE PAL!

  Uczniowie klasy VI w ramach ramach realizacji zadań szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego oraz innowacji pedagogicznej „Magia teatru” przygotowali scenkę „Sąd nad Papierosem”. Społeczność szkolna miała okazje zasiąść w ławach obserwatorów podczas procesu sądowego nad papierosem i e-papierosem. Uczniowie wysłuchali wypowiedzi zaproszonych świadków, którzy przedstawili, jakie są skutki palenia papierosów i e-papierosów. Mamy nadzieję, że to będzie lekcja, którą nasi uczniowie zapamiętają na długo.

  Czytaj Więcej o: „Każdy jest kowalem swojego losu” – Trzymaj Formę, NIE PAL!
 • Badanie słuchu

  W dniach 4 i 9 grudnia br. uczniowie kl. I uczestniczyli w przesiewowym badaniu słuchu, które zostało przeprowadzone przez specjalistów Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Jaworznie. Badanie to ma duże znaczenie dla przyszłości dzieci - wczesne wykrycie zaburzeń słuchu umożliwia efektywne wdrożenie odpowiednich działań leczniczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktycznych, które prowadzą do złagodzenia lub usunięcia różnego rodzaju zaburzeń i dysfunkcji, a tym samym do stworzenia wszystkim dzieciom równych szans edukacyjnych. Takie badanie słuchu u uczniów klas I wykonywane jest w naszej szkole co roku.

  Czytaj Więcej o: Badanie słuchu
 • Tydzień Życzliwości – dzień V

  Dzisiaj ostatni dzień naszego Tygodnia Życzliwości - Kraina Emocji.

   Zadbanie o kompetencje emocjonalno-społeczne jest niezwykle istotne, niezbędne w prawidłowym i harmonijnym rozwoju naszych uczniów. Emocje są obecne w całym naszym życiu każdego dnia. Dlatego poznajemy je i zaprzyjaźniamy się z nimi, także z tymi trudnymi. Uczymy się je rozpoznawać, nazywać a potem radzić sobie z nimi w sposób dobry dla nas i dla innych ludzi. W dniu dzisiejszym nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z pedagogiem szkolnym, wychowawcami świetlicy oraz nauczycielami "Kolory emocji". W bibliotece szkolnej uczniowie mieli okazję odstresować się przy muzyce relaksacyjnej oraz kolorowankach antystresowych. Udało się również stworzyć strefę ciszy oraz relaksu, gdzie uczniowie w towarzystwie nauczycieli oddali się jodze i ćwiczeniom relaksacyjnym. Na korytarzu szkolnym zawisła gazetka o emocjach, a uczniowie klas I i V tworzyli kolorowe łapacze negatywnych emocji. Odbyły się także projekcje filmów w tej tematyce. Ten tydzień dostarczył nam sporo eMOCji :)

  Pedagog szkolny oraz opiekunowie samorządu uczniowskiego serdecznie dziękują nauczycielom za zaangażowanie :)

  Czytaj Więcej o: Tydzień Życzliwości – dzień V
 • Tydzień Życzliwości – dzień IV

  DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

  21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości. To święto pozytywnych emocji, dobrych uczynków i urodziny krasnala Życzliwka.

  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły tworzyli klasowe Kodeksy Życzliwości, które były bardzo pomysłowe, kreatywne i w różnej postaci np.latawce. Prace te zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych.

  Każda klasa wybierała klasowego Króla/Królową Życzliwości – wybrana osoba otrzymała „Order życzliwości”. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę tematyczną. Miłą niespodzianką był koncert życzeń od nauczycieli dla uczniów.

  Pani pedagog rozdawała życzenia na kolorowych karteczkach oraz prowadziła wesołe rozmowy wypisując recepty życzliwości ;)

  Nauczyciele również włączyli się w naszą akcję – wpisując w tym dniu pozytywne uwagi.

  Uczniowie klas młodszych realizowali tematy z wychowawcami: kl.I-III "Mam tę moc, masz i ty" jak również " Podróż w nieznane" w ramach akcji "KLUB KUMPLI – bądź kumplem, nie dokuczaj" Cartoon Network.

   To był bardzo ŻYCZLIWY dzień, oby takich więcej :)

  Czytaj Więcej o: Tydzień Życzliwości – dzień IV
 • Tydzień Życzliwości – dzień III

  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

  20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Wspólnie z UNICEF świętowaliśmy ten dzień i pokazaliśmy, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki:

  • uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę tematyczną nt. praw dziecka;
  • nauczyciele oraz pedagog przeprowadzili ciekawe zajęcia dot. praw dziecka w oparciu o scenariusze UNICEF;
  • odbyły się turnieje z wykorzystaniem quizów Kahoot o prawach dziecka przygotowanych przez UNICEF;
  • społeczność szkolna ubrała się w tym dniu na niebiesko, aby zjednoczyć się z dziećmi na całym świecie, których prawa często są łamane;
  • wychowawcy świetlicy również włączyli się w świętowanie wraz z podopiecznymi i przygotowali balony z prawami dziecka oraz niebieskie łańcuchy dekoracyjne; aby na lata zapamiętać ten dzień, zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

   To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

  Czytaj Więcej o: Tydzień Życzliwości – dzień III
 • Tydzień Życzliwości – dzień II

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji 2019 nasi najmłodsi uczniowie podczas zajęć świetlicowych omówili temat tolerancji: savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością oraz zasady parkowania pojazdów na kopertach. Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania w społeczności szkolnej osób z niepełnosprawnościami  - "Razem w szkole".

  Uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę tematyczną "Dzieci świata".

  Gościliśmy również w murach naszej szkoły Panów Mateusza Proksę i Marcina Sienkiewicza z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”, którzy przybliżyli naszym uczniom temat tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Panowie podzielili się swoimi umiejętnościami sportowymi – szermierka, bocia oraz opowiedzieli o swoich osiągnięciach. Przypomnieli o bezpieczeństwie w szkole jak i poza nią. Chętni uczniowie mogli doświadczyć trudności w pokonywaniu barier na wózku inwalidzkim oraz przekonać się na własnej skórze, jakim problemem są bariery architektoniczne. Refleksji uczniów było sporo – mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozostanie w pamięci dzieci i młodzieży na długi czas.

  Czytaj Więcej o: Tydzień Życzliwości – dzień II
 • Tydzień Życzliwości – dzień I

  W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy Tydzień Życzliwości - Dniem Uśmiechu. Jak wszyscy wiemy uśmiech poprawia odporność, dotlenia nasz mózg, działa jak naturalny energetyk, relaksuje oraz wzbudza zaufanie innych .... Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaczęli dzisiejszy dzień od nauczycieli, którzy mieli za zadanie skosztować cytrynę i zaprezentować swój piękny uśmiech. Nauczyciele otrzymali ordery uśmiechu. Uczniowie mieli okazje posmakować zdrowych ciasteczek przygotowanych przez naszych uczniów. Część uczniów odwiedziła panią pedagog, która rozdawała ordery oraz recepty na uśmiech W świetlicy odbyła się projekcja bajki „Emotki”. To był bardzo UŚMIECHnięty dzień

  Czytaj Więcej o: Tydzień Życzliwości – dzień I
 • #UczymyRatować

  16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W tym dniu w  naszej szkole po raz drugi wzięliśmy udział Biciu Rekordu w Pierwszej Pomocy. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również NASZA  postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często towarzyszą. Nasi uczniowie uczyli się prowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej na trzech fantomach. Podeszli do tego zadania bardzo poważnie, chociaż była to dla nas również świetna okazja do integracji i dobrej zabawy. W promowaniu nauki pierwszej pomocy pomagali mam, jak zawsze, ratownicy z Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego Zakład Górniczy Sobieski. Serdecznie im dziękujemy.

  Relacja na stronie nettg.pl

  Relacja na stronie jaw.pl

  Czytaj Więcej o: #UczymyRatować

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-09-26 14:47przez:
Opublikowano:2019-09-26 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:3141

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.