Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie

Rok szkolny 2021/2022

Artykuły

 • Prima aprilis

  Prima aprilis -  obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. To dzień, w którym trzeba szczególnie uważać. Czekają nas wtedy psikusy ze strony rodziny, znajomych, a nawet nieprawdziwe informacje podawane w mediach. 

  Pochodzenie tego obyczaju do końca nie jest pewne. Najprawdopodobniej wywodzi się z jednego z kwietniowych świąt rzymskich. Wedle jednej z teorii – z uroczystości Cerealiów obchodzonej 19 kwietnia, podczas której proszono boginię urodzaju - Cererę - o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej – ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku. 

  W naszej szkole postanowiliśmy też wykorzystać ten dzień do robienia żartów. Już od rana w szkole panowało lekkie zamieszanie. Na korytarzach i w klasach naszej szkoły pojawiły się całe grupy uczniów w kolorowych i zabawnych szlafrokach. Czyżby wstali zbyt późno i w pośpiechu przybyli do szkoły?

  Nie. Wszystko za sprawą zainicjowanego przez Samorząd Uczniowski „Dnia Szlafroka”. Bardzo wielu uczniów wzięło udział w tej akcji. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, szczególnie młodsi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem.

  W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował również konkurs „Z piosenką mi do Twarzy”. Konkurs spotkał się ze sporym ze interesowaniem wśród społeczności szkolnej. Swoje umiejętności wokalne na sali gimnastycznej zaprezentowali uczniowie klas 1 - 8. Występowali soliści, duety, trio a nawet większe grupy. Piosenki śpiewali w języku polskim polsku i w języku angielskim. Cele obejmowały: integrację, wzbudzanie zainteresowania, popularyzację umiejętności wokalnych oraz przygotowanie do publicznych wystąpień.

  Uczestnikom gratulujemy udziału w konkursie, świetnego przygotowania, wspaniałych występów. Wyniki zostaną ogłoszone już wkrótce.

  Samorząd dziękuje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tych przedsięwzięciach i zaprasza do następnych, które już wkrótce.

  Tekst: Opiekun SU

  Czytaj Więcej o: Prima aprilis
 • Dzień Samorządności

  21 marca to dzień szczególny - również w naszej szkole. W tym roku wróciliśmy do świętowania Dnia Samorządności w formie, która obowiązuje od wielu, wielu latJest to ten jeden dzień w roku szkolnym, kiedy to uczniowie sprawują władzę w szkole. Uczą się wówczas samorządności i odpowiedzialni za naszą szkołę.  W tym roku oprócz święta szkoły odbyło się również podsumowanie konkursów szkolnych.

  Jak dobrze wiemy, 21 marca to również „Dzień wagarowicza”. Jednak nasza szkoła nie świeciła dzisiaj pustkami. W naszej szkole było kolorowe, radośnie i humorystycznie. Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji na sali gimnastycznej. Jedną z nich była Familiada, podczas której  uczniowie wraz z wychowawcami odpowiadali na pytania i wykonywali różne ciekawe zadania. Odbył się tradycyjnie konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim.

  Po zakończonej Familiadzie Pani Dyrektor przekazała symboliczny klucz do szkoły przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Szkoły. I tak przez dwie godziny władza należała do uczniów. Budynek SP 21 stał się miejscem sympatycznej i wesołej zabawy.

   

  Czytaj Więcej o: Dzień Samorządności
 • Dzień bez plecaka

  Takie akcje Samorządu Uczniowskiego to my lubimy!

  W poniedziałek – 14 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ BEZ PLECAKA. Pomysłowość uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nasi uczniowie zdali egzamin z kreatywności i z humorem odpowiedzieli na akcję zaproponowaną przez Samorząd. Tego dnia należało zamienić tradycyjny plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózki, taczki, skrzynki na narzędzia, siatki, worki, pojawiła się także szydełkowa bluzka, miska, a nawet sieć rybacka. Oczywiście przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalniało z posiadania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy. Niektórym trochę ciężko było się poruszać po szkole z niestandardowym "pojemnikiem" na przybory i książki, na szczęście to tylko jeden dzień. Każdy uczeń, który brał udział w tej akcji został nagrodzony lizakiem. Cieszymy się, że tak wielu chętnych wzięło udział w zabawie, a było ich aż 101.

  Tekst: Opiekun SU

  Czytaj Więcej o: Dzień bez plecaka
 • Dzień Kobiet

  8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza.  Co roku z okazji tego święta w naszej szkole pojawiają się życzenia i drobne upominki dla małych i tych nieco większych kobiet.  W ten wyjątkowy dzień chłopcy z Samorządu Uczniowskiego obdarowali tulipanami wszystkie kobiety w szkole. Dziewczyny w klasach zostały powitane kwiatami lub drobnymi upominkami przez swoich kolegów. Na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. 

  Tekst: opiekun SU

  Czytaj Więcej o: Dzień Kobiet
 • Dzień Chłopaka

  Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce co roku 30 września przez nastolatków i mężczyzn, głównie wśród młodzieży szkolnej. W tym dniu dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. W naszej szkole również zorganizowano Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski podarował chłopcom słodycze oraz dyplomy dla „Najlepszego chłopaka pod słońcem” – w każdej klasie zagłosowały dziewczyny. Chłopcy byli zadowoleni, że dziewczyny pamiętały o tym wyjątkowym święcie. Dodatkowo wszystkie klasy z tej okazji wybrały się do kina. Uczniowie klasy  V, V, VII i VIII obejrzeli film pt. "Czarny młyn", a uczniowie klas I - III film "Rodzinka rządzi".

   „Samych szczęśliwych dni w życiu,
  Uśmiechu na twarzy, słonecznych promyków,
  By to, o czym marzycie Wasze było,
  A czego pragniecie by się spełniło”

   

  Życzy Samorząd Uczniowski

  Czytaj Więcej o: Dzień Chłopaka
 • Światowy Dzień Jabłka

  28 września obchodziliśmy w naszej szkole  "Światowy Dzień Jabłka". Samorząd Uczniowski oraz świetlica szkolna przygotowali z tej okazji wystawę, której tematem przewodnim było „jabłko”. Najmłodsi uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali prace plastyczne, wykorzystujące różne techniki tworzenia z papieru i nie tylko. Ostateczne efekty tych działań można było podziwiać m. in. na ozdobionej przez nich jabłoni, stojącej w owocowym sadzie. Pozostała część społeczności szkolnej również włączyła się w obchody „Światowego Dnia Jabłka”. Uczniowie przynieśli w tym dniu pyszne i zdrowe „jabłkowe” przekąski.

   Tekst: Opiekunowie SU

  Czytaj Więcej o: Światowy Dzień Jabłka
 • Międzynarodowy Dzień Kropki

  Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy. który obchodzony jest 15 września. Dzień ten ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. W naszej szkole uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Pomysł na Międzynarodowy Dzień Kropki zrodził się na podstawie książki amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Petera H. Reynolds, który w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

   Link do książki w wersji filmowej jeśli jej nie znacie ;-)

  >>> LINK do filmu <<<

   

  Tekst: opiekun SU

  Czytaj Więcej o: Międzynarodowy Dzień Kropki

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-16 17:17przez:
Opublikowano:2021-09-16 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:1820

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.