Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Prima aprilis

Prima aprilis

Prima aprilis -  obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. To dzień, w którym trzeba szczególnie uważać. Czekają nas wtedy psikusy ze strony rodziny, znajomych, a nawet nieprawdziwe informacje podawane w mediach.

Pochodzenie tego obyczaju do końca nie jest pewne. Najprawdopodobniej wywodzi się z jednego z kwietniowych świąt rzymskich. Wedle jednej z teorii – z uroczystości Cerealiów obchodzonej 19 kwietnia, podczas której proszono boginię urodzaju - Cererę - o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej – ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku.

W naszej szkole postanowiliśmy też wykorzystać ten dzień do robienia żartów. Już od rana w szkole panowało lekkie zamieszanie. Na korytarzach i w klasach naszej szkoły pojawiły się całe grupy uczniów w kolorowych i zabawnych szlafrokach. Czyżby wstali zbyt późno i w pośpiechu przybyli do szkoły?

Nie. Wszystko za sprawą zainicjowanego przez Samorząd Uczniowski „Dnia Szlafroka”. Bardzo wielu uczniów wzięło udział w tej akcji. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, szczególnie młodsi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem.

W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował również konkurs „Z piosenką mi do Twarzy”. Konkurs spotkał się ze sporym ze interesowaniem wśród społeczności szkolnej. Swoje umiejętności wokalne na sali gimnastycznej zaprezentowali uczniowie klas 1 - 8. Występowali soliści, duety, trio a nawet większe grupy. Piosenki śpiewali w języku polskim polsku i w języku angielskim. Cele obejmowały: integrację, wzbudzanie zainteresowania, popularyzację umiejętności wokalnych oraz przygotowanie do publicznych wystąpień.

Uczestnikom gratulujemy udziału w konkursie, świetnego przygotowania, wspaniałych występów. Wyniki zostaną ogłoszone już wkrótce.

Samorząd dziękuje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tych przedsięwzięciach i zaprasza do następnych, które już wkrótce.

Tekst: Opiekun SU

Wytworzono:2022-04-04 17:12przez: