Akcje

Wyjazd do CINiBA w Katowicach

Przejdź do - Wyjazd do CINiBA w Katowicach

Nasi uczniowie zwiedzili dziś Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach. Poznaliśmy bibliotekę od podszewki, gdyż widzieliśmy m.in. magazyn, komory dezynfekcyjne, zmechanizowany punkt zwrotów książek. Zobaczyliśmy, jak działa nowoczesna biblioteka - miejsce, które służy spotkaniu z książką w sposób swobodny. CINiBA jest niesamowitą książnicą otwartą na ludzi. W czasie wizyty uczestniczyliśmy również w warsztatach poświęconych korzystaniu z otwartych zasobów edukacyjnych i bibliotek cyfrowych. Z pewnością odwiedzimy ją raz jeszcze – naprawdę warto!

22 maja 2019

"Przerwa na czytanie"

W miniony piątek 10 maja br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej -  "IV Przerwie na czytanie".  Akcja polegała na tym, iż na jednej z przerw wszyscy uczniowie oraz nauczyciele czytali wybraną przez siebie książkę. W taki prosty sposób nasza szkoła przyłączyła się do bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie oraz promowania czytelnictwa.

14 maja 2019

Lapbook, czyli "książka na kolanach"

Przejdź do - Lapbook, czyli "książka na kolanach"

W naszej szkole stawiamy na kreatywność oraz innowacyjność. Rozwijanie właśnie tych kompetencji stało się impulsem do zainicjowania zajęć bibliotecznych, na których uczennice kl. IV odkrywały na nowo lekturę pt. „Akademia pana Kleksa”. Dziewczynki czytały, wycinały, rysowały, dyskutowały , a także zacieśniały więzi, tworząc lapbooki. Zajęcia zaowocowały niezwykle fantazyjnymi pracami. Można je podziwiać na wystawce w naszej bibliotece.

4 stycznia 2019

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada, a do naszej szkoły te maskotki zawitały dziś. Uczciliśmy urodziny misia, opowiadając historię jego powstania, czytaliśmy opowiadanie o Kubusiu Puchatku oraz bajkę „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”. Było również rysowanie, kolorowanie „misiowa gramatyka”, ciekawostki i zagadki dotyczące jubilata. Na koniec dzieci pięknie pozowały do zdjęć, przytulając swoje misiaczki. Całą tegoroczną akcję Dnia Pluszowego Misia przygotowały panie z naszej biblioteki. Ślicznie dziękujemy !

26 listopada 2018

"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"

Przejdź do - "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"

W naszej szkole w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek "Teatrzyk Gangu Słodziaków". Teatrzyk został stworzony z kartonowego pudła, które za sprawą dekoracji przeistoczyło się w leśną polanę. Gimnazjaliści wykorzystali maskotki Słodziaków - stały się one aktorami na naszej scenie. Przedstawienie odbywało się przy głośnym czytaniu opowiadań z książki "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków " Renaty Piątkowskiej. W tym dniu dzieci z klasy pierwszej i drugiej zostały poproszone o przyniesienie swoich maskotek Słodziaków. Z zapartym tchem, ściskając słodziaki, oglądały przedstawienie.
W akcji Głośnego Czytania brały udział wszystkie klasy z naszej szkoły, jednakże Czytanie ze Słodziakami zostało zaprezentowane najmłodszym uczestnikom akcji.

W ramach konkursu "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" uczniowie klasy II przygotowali dalsze losy Słodziaków w formie komiksu.

22 października 2018

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Przejdź do - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W związku z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania wszystkie klasy o tej samej godzinie rozpoczęły czytanie wybranych fragmentów prozy. Prezentowane lektury były dostosowane do wieku odbiorców. Natomiast dla uczniów kl. I i II starsze koleżanki przygotowały niespodziankę, a mianowicie głośnemu czytaniu opowiadania o przygodach Jeża Jerzyka towarzyszył teatrzyk, w którym występowały maskotki z Gangu Słodziaków. Włączyliśmy się w ten sposób w akcję konkurs pt. „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”. Przedstawienie sprawiło radość nie tylko widzom, ale również wykonawcom. Uśmiechy na buziach dzieci utwierdziły nas w przekonaniu, że warto zachęcać do głośnego czytania.

28 września 2018

Czytamy przedszkolakom

To właśnie dziś uczennice z naszej szkoły spotkały się z grupą przedszkolaków z PM nr 19 w Jaworznie, aby przeczytać  im baśń „Piękna i Bestia”. Miejscem spotkania była filia MBP w Jeleniu. Utwór został zaprezentowany metodą teatrzyku Kamishibai.  Ilustracje wykonały również uczennice naszej szkoły. Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały zakładki do książek wykonane przez drugoklasistów – była to dla małych widzów forma nagrody za piękne wysłuchanie opowieści i zachęta do codziennego czytania.

27 września 2018

Lekcja biblioteczna kl. 7

Klasa VII odwiedziła dziś filię MBP w Jeleniu. Tematem lekcji bibliotecznej była twórczość Stefana Żeromskiego. W ramach Narodowego Czytania 2018 młodzież odczytała fragmenty „Przedwiośnia”. Uczniowie obejrzeli również wybrane sceny z ekranizacji lektury. Paniom bibliotekarkom dziękujemy za ciekawą lekcję.

18 września 2018

Z wizytą w Radiu Katowice

13 czerwca grupa uczniów z klasy 7 i 3 oddziałów gimnazjalnych wybrała się do rozgłośni Radia Katowice. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca reportera radiowego. Zwiedzili rozdzielnię, studio kameralne, studio antenowe, realizatornię oraz News Room. W muzeum zobaczyli stare radioodbiorniki, mikrofony, oraz telefony. Uczniowie mieli również możliwość spróbowania swoich sił na antenie na żywo. Wyjazd wszystkim bardzo się podobał.

14 czerwca 2018

Wielkiej Zbiórce Książek - podsumowanie akcji

Przejdź do - Wielkiej Zbiórce Książek - podsumowanie akcji

Biblioteka naszej szkoły brała udział w Wielkiej Zbiórce Książek dla małych i dużych pacjentów. Akcja trwała od 23 kwietnia do 20 maja br. Uczniowie naszej szkoły przekazali na tę akcje 53 woluminy. Dziękujemy darczyńcom za zaangażowanie :)
Tworzę biblioteki razem z zaczytanymi.

12 czerwca 2018