Projekty i akcje, w których bierzemy udział

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

1. "Program dla szkół", który ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko. Program koordynowany jest przez Agencję Rynku Rolnego.    LINK

2.  "Lepsza szkoła" - "Sesje z plusem" to ogólnopolski program badający kompetencje matematyczne uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum - GWO.    LINK

3. "Trzymaj formę!" -  to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu - propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  LINK

4. „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” - celem projektu jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania.  LINK

5. „Smak życia czyli debata o dopalaczach” - cel programu to dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.  LINK 

6. "Świetlica profilaktyczna" - konkurs którego celem jest  zaprezentowanie świetlicy jako miejsca kształcącego właściwe postawy poprzez naukę i zabawę.  LINK

7. Kampania „WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA… a robi się to tak!” - kampania ma zwrócić uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą nadmierne i niekontrolowane korzystanie z sieci.  LINK

8.  "Znajdź właściwe rozwiązanie" - celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród dzieci i młodzieży. Program jest dostosowany do możliwości intelektualnych oraz umiejętności uczniów.  LINK

9. „Postaw na rodzinę!”LINK

10. "CodeWeek" - LINK

11 Dzień Bezpiecznego Internetu

12. "Przerwany marsz" - LINK

13. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

Artykuły

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Przejdź do - Ogólnopolski Tydzień Kariery

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2019 "Pasja, profesja, powołanie..." w dniach 21 - 25 października br. na terenie naszej szkoły odbyło się wiele działań. Dla uczniów klas I-III został ogłoszony konkurs "Profesja moich bliskich", którego wyniki zostaną wkrótce ogłoszone.

Dzieci i młodzież uczestniczyła w akcji "Spotkanie z człowiekiem pasji", gdzie zaproszeni goście opowiadali o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz swojej profesji. A gościliśmy:

  • Strażaków z PSP w Jaworznie
  • animatora kultury, reżysera Panią Dominikę Jasińską - pracownika Centrum Kultury Archetti
  • historyka, naszą emerytowaną nauczycielkę Panią Kazimierę Wesecką
  • dietetyków oraz psychologów w ramach akcji „WF na 100%”
  • florystykę Panią Beatę Borgus
  • pielęgniarki Panią Wiolettę Gąsiorowską i Marię Chwirut
  • komandora Pana Ryszarda Szynowskiego
  • zawodowego żołnierza  Pana Tomasza Kusa

 

28 października 2019


Czytaj więcej o: Ogólnopolski Tydzień Kariery

#SzkołaPamięta

Przejdź do - #SzkołaPamięta

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.
W ramach tej akcji, każda klasa naszej szkoły przygotowała gazetkę ścienną. Klasa 5 i 8 odwiedziły cmentarz w Jeleniu, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli z naszej placówki. Odwiedzili także Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się na cmentarzu, grób Marii Macy, która przeżyła Auschzwitz oraz grób Józefa Macy – bohatera Westerplatte. Klasa 6 w ramach lekcji historii udała się pod pomnik  znajdujący się w Rynku, poświęcony poległym mieszkańcom Jelenia, ofiarom wojny hitlerowskiej, gdzie również zapalono znicze . Klasa 8 na lekcji wychowawczej gościła emerytowaną nauczycielkę historii Panią Kazimierę Wesecką, która opowiedziała o przebiegu II wojny światowej w naszej dzielnicy oraz o lokalnych bohaterach z tamtego okresu. Przedstawiciele SU wraz z opiekunem odwiedzili grób Pawła Szulgacza - młodego radzieckiego żołnierz, który zginął 22 stycznia 1945 w walce z hitlerowcami.

Poprzez  działania m.in. takie jak opisano powyżej, staramy się, aby nasza szkoła była społecznością pielęgnującą pamięć o naszej historii, w tym również o tej lokalnej.

25 października 2019


Tysiąc powodów by czytać

 

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez EMPIK.

Konkurs ma charakter głosowania poprzez aplikację mobilną Mój Empik na pracę konkursową.

Instrukcja 

Jeśli uda się zgromadzić odpowiednio dużą liczbę głosów, mamy szansę zdobyć 1000 książek do naszej szkolnej biblioteki.

Bardzo prosimy o głosy.

Dziękujemy !

 

23 października 2019


Code Week

Przejdź do - Code Week

W dniach od 5 do 20 października obchodzony jest Europejski Tydzień Kodowania – Code Week. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom i młodzieży sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu. Uczenie logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, pracy zespołowej, odpowiedzialnego korzystania z urządzeń mobilnych - ważne jest już od najmłodszych lat.
Nasza szkoła również zgłosiła wydarzenie, a jego tematem było „Kod niejedno ma imię”. W ramach tej inicjatywy nauczyciele informatyki przeprowadzili szereg lekcji związanych z programowaniem. W klasach I – III dzieci programowały ze Scratchem oraz z ozobotami. Na zajęciach koła informatycznego uczniowie zapoznali się z aplikacją PixBlocks. Natomiast klasa VIII tworzyła strony internetowe w języku HTML.

18 października 2019


"Młodzi Głosują"

Przejdź do - "Młodzi Głosują"

9 października w naszej szkole w ramach projektu „Młodzi Głosują” uczniowie klasy VI i VIII mieli okazję wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Program „Młodzi Głosują” jest realizowany w ramach projektu „Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych”, Organizatorem projektu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie. Zanim uczniowie przystąpili do głosowania, wcześniej na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie wraz z nauczycielem odpowiadali  na pytania: „ czy wybory są ważne” i „ czy warto iść zagłosować”. Poprzez udział w projekcie nasi uczniowie mogli osobiście przekonać się i doświadczyć, w jaki sposób przebiegają wybory w naszym kraju.

11 października 2019


Sałatki warzywne w klasie II

Przejdź do - Sałatki warzywne w klasie II

Kolejna klasa zaangażowała się w projekt "Dobrze jemy ze szkolą na widelcu".
Tym razem to uczniowie drugiej klasy wcielili się w szefów kuchni i przygotowali kolorowe, pełne witamin sałatki warzywne.
Po takich zajęciach już wszyscy wiedzą jak ważne jest zdrowe odżywianie.

9 października 2019


Jesienna akcja - "Lektura"

16 października 2018


"Dzień pustej klasy"

Przejdź do - "Dzień pustej klasy"

W dniu dzisiejszym nasi uczniowie wyszli z ławek szkolnych i odbywali zajęcia w plenerze. „Dzień pustej klasy” stał się okazją do promocji zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania - „Moje kolorowe śniadanie na trawie”. Uczniowie spożywali warzywa, owoce i zdrowe przekąski w kontakcie z naturą. Dziękujemy rodzicom  za przygotowanie. Było pysznie !

15 czerwca 2018


„Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

Przejdź do - „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

A tymczasem...... w kl. I pedagog wraz z wychowawcą realizują program „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Dzieciaki zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, obejrzały filmik oraz zdobyły odznaczenie na tablicy osiągnięć. W nastepnym roku szkolnym szansa na zdobycie kolejnych odznak.

12 czerwca 2018


"Bieg po zdrowie" - IV klasy

„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej. 
Główne cele programu:
· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
· zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.
Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Podczas cyklu zajęć dzieci będą:
· dyskutować,
· wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
· przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
· liczyć koszty palenia papierosów,
· pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów
· tworzyć komiks z bohaterami programu.

 

25 kwietnia 2018