Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Wycieczka na Słowację

Wycieczka na Słowację

W dniu 5 czerwca 2023 r. uczniowie z klasy VI, VIII oraz pięć osób z klasy V pod opieką p. Kasi, p. Eli oraz p. Anety wyjechali na trzydniową wycieczkę na Słowację.

Pierwszego dnia uczestnicy wyprawy zobaczyli jedną z  największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji  - Zamek Orawski wybudowany na sposób „orlego gniazda“, na skale nad rzeką Orava, w mieście Oravský Podzámok. Zamek był żupnym grodem  i siedzibą orawskich właścicieli posiadłości,  do których należała prawie cała Orava.

W godzinach popołudniowych dzieci dojechały do domu wczasowego „U Tośki”, położonego w malowniczej miejscowości po stronie polskiej – Murzasichle,  gdzie zostały zakwaterowane. W tym dniu odbyła się również  prelekcja góralska – opowieści o gwarze góralskiej, zwyczajach, strojach. W  późnych godzinach popołudniowych była obiadokolacja.

W drugim dniu wycieczki uczniowie wyruszyli na Słowację.  W tym dniu była zaplanowana wycieczka piesza szlakami turystycznymi – Trasa ze Smokowca na Hrebienok i przejście do wodospadów w dolinie Zimnej Wody. Na trasie znajdowały się trzy wodospady o wysokości kilkunastu metrów. Pomimo pochmurnej i lekko deszczowej pogody udało się zobaczyć kilka pięknych tatrzańskich szczytów. Po zejściu z trasy uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do miejsca zakwaterowania. Czekała tam na nich obiadokolacja i trochę rozrywki.

W ostatnim dniu wycieczki ogromną atrakcją było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych Jaskiń Słowacji – jaskini Bielanskiej. To największa i jedyna udostępniona do zwiedzania wysokogórska jaskinia stalaktytowa w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Znajduje się we wschodniej części Tatr Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu.  Całkowita dotychczas zmierzona długość korytarzy wynosi 3829 m, a różnica wysokości 168 m. Trasa turystyczna liczy 1370 m długości i 112 m różnicy wysokości. Zwiedzanie trwało około 70 minut. W jaskini podziwiać można było m.in.:

– stalagmity, stalaktyty i stalagnaty,

– sintrowe wodospady,

– jeziora: Zielone Jeziorko, Lustrzane Jeziorko, Złote Jeziorko,

– komory, m.in.: Komorę Wysoką, Komorę Zbójecką,  Komorę Wielką, Galerię, Salę Koncertową (odbywają się tutaj koncerty muzyczne).

Po powrocie z jaskini uczniowie wyruszyli w drogę powrotną. Na trasie mieli przerwę na posiłek.

Każdego dnia uczniowie mieli czas na zakup pamiątek. W domu wczasowym był bezpłatny dostęp do WiFi, niewielki kryty basen, sauna, jacuzzi, bilard oraz piłkarzyki.

Wycieczka na Słowację dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy na temat tego pięknego zakątka Słowacji -  żal było wracać do domu.

Tekst: K. Michalska

Wytworzono:2023-06-15 12:48przez: