Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców

Dnia 29.09.2023 r. w godzinach popołudniowych uczniowie klasy VI i VII wyjechali w poszukiwaniu wrażeń intelektualnych, korzystając z wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od udziału w propozycjach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę w Chrzanowie. Uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu chrzanowskiego przygotowali stoiska o różnorodnej tematyce. Szkoły mundurowej prezentowały różne rodzaje broni oraz prowadzili pokaz udzielania pomocy przedmedycznej. Uczniowie naszej szkoły aktywnie angażowali się w wykonywanie ćwiczeń. Uczniowie liceum prowadzili pokaz doświadczeń chemicznych oraz ćwiczenia z wykorzystaniem mikroskopu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia interaktywne z wykorzystaniem historycznych przyrządów mierniczych, które towarzyszyły wystawie pt. „Machinae Calculatoriae”. Na Wydziale Chemii UJ uczestniczyliśmy w trzech 30-minutowych wykładach. Tematyka spotkań dotyczyła zastosowania chemii w badaniu śladów przestępstw, przyczyn i rozwoju chorób nowotworowych oraz związków chemicznych w żywności. Dopełnieniem naukowych atrakcji był udział w „Nocnym pokazie doświadczeń chemicznych”, prowadzonym przez studentów i pracowników wydziału. Słuchając opowieści o przygodach Harrego Pottera uczestniczyliśmy w chemicznych doświadczeniach bohatera.
Pełni wrażeń wróciliśmy o godzinie 23.30.

Tekst: U. Cięciel

Wytworzono:2023-10-02 16:05przez: