Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy w naszej szkole Dzień Ziemi, który często nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Ziemi. Celem tego wydarzenia jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. W związku z tym, uczniowie klasy I i VI, wraz z nauczycielami Panią U. Cięciel, A. Wroną i A. Listowską, przygotowali apel poświęcony ochronie naszej Ziemi.

Młodzi artyści z klasy VI w krótkich inscenizacjach podkreślili, że największym prezentem dla Ziemi, jest nasza codzienna ekologiczna troska - dokręcony kran, zgaszenie niepotrzebnej żarówki, segregacja odpadów, zamiana samochodu na rower, sadzenie drzew, ochrona lasów.

Natomiast klasa I w przedstawieniu pt. „Chronimy przyrodę”, przedstawiła naszą planetę, jako skarb, którego każdy człowiek musi chronić, by móc żyć. Grający uczniowie wcielili się w drzewa, kwiaty, zwierzęta, leśne skrzaty i wróżki- strażników lasu. Występy uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.

Dzień Ziemi to także wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, aby była zdrowa, piękna i czysta, dlatego uczniowie klas IV – VII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym pt. „I ja chronię przyrodę”.

Komisja konkursowa wyróżniła prace:

Alicji Strugaru – miejsce I

Emilii Nowak – miejsce II

Magdaleny Jankowic – miejsce III

Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki.

Prace uczestników konkursu były elementem scenografii apelu, jak również zdjęcia uczniów klasy I, na których prezentują sposoby dbania o przyrodę każdego dnia. Ponadto, uczniowie klasy I upiększyli szkolny taras, sadząc kwiaty.

Dopełnieniem działań z okazji Dnia Ziemi był udział uczniów naszej szkoły w sobotnim 3 już Rajdzie Chomika zorganizowanym przez Oddział PTTK w Jaworznie. Tym razem 15-sto osobowa grupa najwytrwalszych uczniów wraz z rodzicami i opiekunem wyruszyła  z jaworznickiego rynku, na którym znajdują się dwa pomniki chomika w kierunku jaworznickich Plant gdzie spotkali kolejny.  Po ok. 8 km. doszli do parku Podłęże, gdzie stoi kolejny.

Chociaż dzień ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas każdego dnia może podejmować działania aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia.

Tekst: A. Wrona

Wytworzono:2024-04-23 20:33przez: