Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Ach, co to był za dzień.

Ach, co to był za dzień.

W tym roku obchodzimy 30 rocznicę obrad Okrągłego Stołu, które doprowadziły do kształtowania się Polski jako Państwa demokratycznego i samorządnego. Niemalże tyleż samo lat ma w naszej szkole – Szkole Podstawowej nr 21 -  tradycja obchodzenie Święta Szkoły  - Dnia Samorządności. Rodzice obecnych uczniów pamiętają ten zwyczaj zamieniania się rolami uczniów i nauczycieli, zawsze 21 marca w pierwszy dzień wiosny. Wieloletni już projekt kształtuje w uczniach naszej podstawówki, o której Rodzice mówią ciepło „Kazimierz”, nawyki obywatelskiego i samorządowego działania na rzecz małych społeczności lokalnych. W czasach, gdy wszechobecna jest komercyjna reklama, akcje wyrastają jak grzyby po deszczu i mają działać na odbiorcę niczym magnes,  nasi uczniowie z pokolenia na pokolenie doświadczają odpowiedzialności za podejmowane zobowiązania.

Nie inaczej było też i w tym roku. Dzień Samorządności rozpoczął się od Pasowania na Czytelnika najmłodszych – pierwszoklasistów  i rozstrzygnięcia konkursu w klasach I i II na portret króla Kazimierza Wielkiego. Następnie uczciliśmy Patrona naszej szkoły w wielozadaniowym quizie pt. „Awantura o Kazimierza”. Były pytania z historii - z życia króla Kazimierza Wielkiego, turniej tańca średniowiecznego, strzelanie z łuku do tarczy i walka rycerska na drewniane miecze.  Wygrała „Awanturę o Kazimierza” klasa V, drugie miejsce zajęła klasa III A gimnazjalna, a trzecie klasa VII. Przez kolejne trzy godziny Samorząd Uczniowski przejął władzę w szkole i uczniowie poprowadzili zajęcia w klasach, w których nauczyciele usiedli w ławkach. Jak zawsze było bardzo ciekawie i niezmiernie wesoło. Młodzież bawiła się  odpowiedzialnie i bezpiecznie. Na koniec władza wróciła w ręce pani Dyrektor i nauczycieli. W tym roku Dzień Samorządności przygotowały panie Aneta Zwolińska, Katarzyna Bochenek i pan Mateusz Gorczowski. Bardzo dziękujemy!

Wytworzono:2019-03-22 11:10przez:
Opublikowano:2019-03-21 00:00przez: