Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - IV edycja projektu „Znicz dla westerplatczyka 2023/2024”

IV edycja projektu „Znicz dla westerplatczyka 2023/2024”

W roku szkolnym 2023/2024 SP21 po raz kolejny bierze udział w projekcie „Znicz dla westerplatczyka”, który polega na opiekowaniu się grobami bohaterów biorących udział w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Na jeleńskim cmentarzu został pochowany jeden z nich – Józef Maca.  Nasza szkoła pamiętała o tym, by zapalić znicz na jego mogile nie tylko w dniu Wszystkich Świętych (uczniowie kl. IV i V), ale także 10 grudnia – urodziny (kl. VI) oraz 11 marca - rocznica śmierci (kl. III). Natomiast w kwietniu p. A. Zwolińska oraz K. Bochenek przygotowały lekcję dla uczniów kl. VII, podczas której zaprezentowały sylwetkę Józefa Macy. Siódmoklasiści wysłuchali również opowieści o życiu drugiej żony bohatera – Marii Macy, która w czasie II wojny światowej trafiła do kilku obozów. Na szczęście przeżyła i spisała swoje obozowe wspomnienia. Nawiązaliśmy także kontakt z rodziną naszego westerplatczyka. Dzięki uprzejmości p. Teresy Szkarłat mogłyśmy przedstawić uczniom oryginalne pamiątki, wycinki z gazet, zdjęcia, które rodzina p. Józefa Macy przechowuje. Warto pamiętać o naszych lokalnych bohaterach, a młodzieży przekazywać tę wiedzę, aby i oni powtórzyli opowieści  następnym pokoleniom.

Tekst: K. Bochenek

Wytworzono:2024-04-28 14:01przez: