Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Projekty i akcje, w których bierzemy udział

Informacje

Szkoła Podstawowa nr 21

Projekty i akcje, w których bierzemy udział

Menu dla: Projekty i akcje, w których bierzemy udział

1. "Program dla szkół", który ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko. Program koordynowany jest przez Agencję Rynku Rolnego.    LINK

2.  "Lepsza szkoła" - "Sesje z plusem" to ogólnopolski program badający kompetencje matematyczne uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum - GWO.    LINK

3. "Trzymaj formę!" -  to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu - propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  LINK

4. „Smak życia czyli debata o dopalaczach” - cel programu to dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.  LINK 

5. Kampania „WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA… a robi się to tak!” - kampania ma zwrócić uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą nadmierne i niekontrolowane korzystanie z sieci.  LINK

6. "CodeWeek" - LINK

7. Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Artykuły

  • 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

    W ramach ogólnopolskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” nasza szkoła zorganizowała szereg działań profilaktycznych, których celem było podniesienie świadomości uczniów na temat skutków przemocy oraz promowanie empatii, szacunku i zrozumienia.

    Działania w ramach kampanii

    1. Zajęcia profilaktyczne
      W trakcie kampanii przeprowadzono zajęcia, które miały na celu ukazanie różnych form przemocy, w tym werbalnej, fizycznej oraz cyberprzemocy. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych oraz gdzie szukać pomocy.
    2. Spotkania z pedagogiem szkolnym
      Uczniowie, którzy chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami lub potrzebowali wsparcia, mogli uczestniczyć w indywidualnych spotkaniach z pedagogiem. Te rozmowy pozwoliły na lepsze zrozumienie problemów uczniów i wskazanie możliwych rozwiązań.
    3. Tworzenie filmików profilaktycznych
      Uczniowie klasy VII wcielili się w role aktorów i stworzyli krótkie filmiki, które poruszały problem żartów przekraczających granice oraz ich negatywnego wpływu na relacje rówieśnicze. Praca nad filmami była nie tylko kreatywną formą zaangażowania młodzieży, ale również okazją do refleksji nad tym, jak ważne jest, by nasze słowa i czyny nie krzywdziły innych. Powstałe filmiki uczniowie będą mieli okazję oglądać podczas zajęć profilaktycznych.

     

    Czytaj Więcej o: 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
  • IV edycja projektu „Znicz dla westerplatczyka 2023/2024”

    W roku szkolnym 2023/2024 SP21 po raz kolejny bierze udział w projekcie „Znicz dla westerplatczyka”, który polega na opiekowaniu się grobami bohaterów biorących udział w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Na jeleńskim cmentarzu został pochowany jeden z nich – Józef Maca.  Nasza szkoła pamiętała o tym, by zapalić znicz na jego mogile nie tylko w dniu Wszystkich Świętych (uczniowie kl. IV i V), ale także 10 grudnia – urodziny (kl. VI) oraz 11 marca - rocznica śmierci (kl. III). Natomiast w kwietniu p. A. Zwolińska oraz K. Bochenek przygotowały lekcję dla uczniów kl. VII, podczas której zaprezentowały sylwetkę Józefa Macy. Siódmoklasiści wysłuchali również opowieści o życiu drugiej żony bohatera – Marii Macy, która w czasie II wojny światowej trafiła do kilku obozów. Na szczęście przeżyła i spisała swoje obozowe wspomnienia. Nawiązaliśmy także kontakt z rodziną naszego westerplatczyka. Dzięki uprzejmości p. Teresy Szkarłat mogłyśmy przedstawić uczniom oryginalne pamiątki, wycinki z gazet, zdjęcia, które rodzina p. Józefa Macy przechowuje. Warto pamiętać o naszych lokalnych bohaterach, a młodzieży przekazywać tę wiedzę, aby i oni powtórzyli opowieści  następnym pokoleniom.

    Tekst: K. Bochenek

    Czytaj Więcej o: IV edycja projektu „Znicz dla westerplatczyka 2023/2024”
  • Akcja Żonkile 2024

    19 kwietnia miała miejsce 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w akcji Żonkile upamiętniającej to wydarzenie. Uczniowie kl. V i VI na lekcjach j. polskiego poznali utwór Z. Orlińskiej pt. „Szuflada”, który opowiada historię Bronka odkrywającego w getcie tajemnicę tytułowej szuflady. Natomiast siódmoklasiści na zajęciach z wychowawcą obejrzeli animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartą na motywach tekstu Hanny Krall. Na lekcjach korzystaliśmy z kart pracy opracowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN. Wykonaliśmy również papierowe żonkile będące symbolem zbiorowej pamięci.

    #AkcjaŻonkile  #ŁączyNasPamięć

    Tekst: K. Bochenek

    Czytaj Więcej o: Akcja Żonkile 2024
  • Europejski Tydzień Sportu

    W dniach od 23 do 29 września 2023 r. w naszej szkole odbywały się działania w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu. Jest to inicjatywa  Komisji Europejskiej, która ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) zachęcała uczniów naszej szkoły do aktywnego trybu życia nie tylko w tym tygodniu, ale przez cały rok! Tydzień zaczęliśmy od udziału w II Rajdzie "Rozruszaj się po wakacjach z KTP PTTK Jaworzno" w ramach X Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej. Przeszliśmy 13 km fragmentem Szlaku Szwajcarii Zagłębiowskiej. Towarzyszyła nam Pustynia Błędowska, rzeka Centuria od źródeł niemal do ujścia. Uczniowie klasy I-III wykonali piękne rysunki, które ukazywały ich ulubioną formę spędzania czasu wolnego. Klasy starsze zmagały się z krzyżówkami, qr kodami. Została także wykonana gazetka ścienna. Odbyły się także dwa konkursy: „Król Strzelców”, „Król Rzutów do Kosza”. Przerwy także spędzaliśmy aktywnie na boisku szkolnym, grając w badmintona, siatkówkę, kosza czy piłkę nożną. Odbywały się rówież muzyczne przerwy, w czasie których tańczyliśmy Belgijkę, Makarenę, a nawet Kaczuszki. W piątek 29 września także hucznie obchodziliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego będący częścią Europejskiego Tygodnia Sportu. W tym dniu cała społeczność szkolna przyodziała koszulki swojego klubu piłkarskiego, szaliki i inne gadżety sportowe. Wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, a tam nasz Pan Praktykant- student AWF Katowice, a jednocześnie czynny zawodnik LKS Bobrek, zaprezentował wraz z chłopakami różne triki piłkarskie, poprowadził zajęcia fitness oraz przedstawił prezentację dotyczącą wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. W tym dniu odbyły się finały konkursów „Król Strzelców”, „Król Rzutów do Kosza”. Nasza publiczność kibicowała zgodnie z zasadą fair play. Biorąc udział w tych wydarzeniach, zwiększyliśmy świadomość i gotowość całej społeczności szkolnej do ruchu, który jest nieodłącznym elementem codzienności. Pokazaliśmy, że aktywność fizyczna jest fajna!

    #ESSD2023 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

    @Fundacja V4Sport @Akademia Krokieta i Lamy @Szkolny Związek Sportowy „DolnyŚląsk” @Szkolny Związek Sportowy

     

    Czytaj Więcej o: Europejski Tydzień Sportu
  • Bieg Fair Play PKOI

    Dnia 14 września 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w III edycji #BiegFairPlayPKOl. W akcji wzięło udział 120 uczniów. Cel, który przyświecał tej akcji to promocja idei fair play, aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz wartości etycznych zarówno w sporcie, jak i w życiu. Bieg ten był głównie dobrą zabawą, bez rywalizacji oraz bez klasyfikacji miejsc. Uczniowie zostali zapoznani z filmikiem promującym akcję, nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili pogadankę na temat czystej rywalizacji w sporcie i życiu codziennym oraz została wykonana gazetka ścienna. Odbyła się także taneczna przerwa, na której uczniowie mieli okazję na integrację w tańcach typu Belgijka, Chocolate i Makarena. Na boisku szkolnym odbyły się aktywne przerwy z rekreacją. Uczniowie mogli oddać się swoim pasjom. Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

    #BiegFairPlayPKOl 2023!

    Tekst: A. Zwolińska

    Czytaj Więcej o: Bieg Fair Play PKOI
  • #Edukacja Przyszłości Jaworzno

    #Edukacja Przyszłości Jaworzno to program wspierający indywidualny rozwój najmłodszych mieszkańców realizowany w szkołach i przedszkolach naszego miasta. Jego kluczowym elementem jest badanie i obserwacja predyspozycji i uzdolnień dzieci i młodzieży. Wspólnie dbamy, by odkryte talenty, zainteresowania, pomysły i pasje mogły być wspierane i rozwijane dzięki rodzicom i opiekunom oraz poprzez lokalne instytucje, ośrodki i kluby.

    Realizację tego ważnego zadania wspomaga miejska oferta Rozwiń Swój Talent będąca ogólnodostępnym i wygodnym w użyciu informatorem online o dedykowanych, pozaszkolnych i pozaprzedszkolnych zajęciach, warsztatach, kursach i treningach rozwijających indywidualne uzdolnienia i predyspozycje najmłodszych Jaworznian.

    Drogi Rodzicu!

    Zachęcamy Cię do skorzystania z zasobów i możliwości, jakie oferuje informator Rozwiń Swój Talent. Zeskanuj kod QR, lub wpisz adres do przeglądarki internetowej komputera, aby znaleźć idealną ofertę dla swojego dziecka i pomóc mu rozwinąć skrzydła.

     

    Czytaj Więcej o: #Edukacja Przyszłości Jaworzno
  • „Genialny umysł w każdym wieku”

    W bieżącym roku szkolnym chętni uczniowie naszej szkoły z klas I - VI biorą udział w pozalekcyjnych zajęciach w ramach projektu „Genialny umysł w każdym wieku - zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów w Gminie Jaworzno”. Projekt realizowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu i finansowany z funduszy europejskich. W ramach zajęć dla uczniów odbyły się już dwa bloki: GENIALNA PAMIĘĆ- warsztaty z technik zapamiętywania oraz GENIALNY ARTYSTA – warsztaty z zakresu kultury. Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się realizacja trzeciego modułu: CYFROWY GENIUSZ – zajęcia z programowania, a po nim zajęcia ostatniego modułu GENIALNY NAUKOWIEC- warsztaty matematyczno-przyrodnicze. 

    W dniu wczorajszym, 23 marca br. uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do  Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Jak widać na zdjęciach zabawa była fantastyczna.

    Na zakończenie projektu w czerwcu uczestników czeka niespodzianka, ale o niej napiszemy w późniejszym terminie.

    Tekst:  S. Jochymek

    Czytaj Więcej o: „Genialny umysł w każdym wieku”
  • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mistrzyni Szymborska”

    Rok 2023 to rok Wisławy Szymborskiej. Właśnie z tej okazji nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Mistrzyni Szymborska”. W marcu wykonaliśmy dwa zadania projektowe. Na korytarzu oraz w sali polonistycznej zawisły gazetki związane z twórczością i życiem poetki. Portret noblistki wykonała Oliwia z kl. VI.  Natomiast uczniowie z kl. V i VI na lekcjach języka polskiego  i ZRU tworzyli kolaże, które były interpretacją wybranych  wierszy Wisławy Szymborskiej.

    Tekst: K. Bochenek

    Czytaj Więcej o: Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mistrzyni Szymborska”
  • „Śmieci?! Kto to widział?!"

     
    Kolejny powód do dumy!
    Tym razem klasa 5 została laureatem konkursu "Drugie życie śmieci".
    Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy, która pokazuje jak w kreatywny i oryginalny sposób można wykorzystać odpady. Konkurs przygotowany został w ramach kampanii „Śmieci?! Kto to widział?!" realizowanej przez Tatrzański Park Narodowy dofinansowanej ze środków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
    Klasa 5 znalazła się wśród pięćdziesięciu laureatów z całej Polski i w nagrodę otrzymała oczyszczacz powietrza.
    Mamy nadzieję, że już teraz wszystkie wirusy będą się trzymać z daleka od naszych piątoklasistów.
    Dziękujemy Pani Anecie za pomoc w kwestiach organizacyjnych.
    Czytaj Więcej o: „Śmieci?! Kto to widział?!"
  • BohaterON

    Pozostajemy w klimacie historycznym.

    Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Na lekcjach historii w klasie 8, 7, i 5 uczniowie poznali historię Powstania Warszawskiego, jego przyczyny, przebieg oraz skutki. Poznali życie powstańców oraz cywilów podczas powstania, walkę ludzi starszych jak i młodszych o wolność i suwerenność Państwa Polskiego. Następnie chętni uczniowie klasy 5 wykonali piękne pocztówki dla powstańców wraz z życzeniami, które zostały przekazane Twórcom projektu BohaterON.

    Tekst: M. Gorczowski

    #BohaterON

    Czytaj Więcej o: BohaterON

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-09-12 21:22przez:
Opublikowano:2017-09-12 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:16430

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.