Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Projekty i akcje, w których bierzemy udział

Informacje

Szkoła Podstawowa nr 21

Projekty i akcje, w których bierzemy udział

Menu dla: Projekty i akcje, w których bierzemy udział

1. "Program dla szkół", który ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko. Program koordynowany jest przez Agencję Rynku Rolnego.    LINK

2.  "Lepsza szkoła" - "Sesje z plusem" to ogólnopolski program badający kompetencje matematyczne uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum - GWO.    LINK

3. "Trzymaj formę!" -  to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu - propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  LINK

4. „Smak życia czyli debata o dopalaczach” - cel programu to dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.  LINK 

5. Kampania „WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA… a robi się to tak!” - kampania ma zwrócić uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą nadmierne i niekontrolowane korzystanie z sieci.  LINK

6. "CodeWeek" - LINK

7. Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Artykuły

 • „Genialny umysł w każdym wieku”

  W bieżącym roku szkolnym chętni uczniowie naszej szkoły z klas I - VI biorą udział w pozalekcyjnych zajęciach w ramach projektu „Genialny umysł w każdym wieku - zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów w Gminie Jaworzno”. Projekt realizowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu i finansowany z funduszy europejskich. W ramach zajęć dla uczniów odbyły się już dwa bloki: GENIALNA PAMIĘĆ- warsztaty z technik zapamiętywania oraz GENIALNY ARTYSTA – warsztaty z zakresu kultury. Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się realizacja trzeciego modułu: CYFROWY GENIUSZ – zajęcia z programowania, a po nim zajęcia ostatniego modułu GENIALNY NAUKOWIEC- warsztaty matematyczno-przyrodnicze. 

  W dniu wczorajszym, 23 marca br. uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do  Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Jak widać na zdjęciach zabawa była fantastyczna.

  Na zakończenie projektu w czerwcu uczestników czeka niespodzianka, ale o niej napiszemy w późniejszym terminie.

  Tekst:  S. Jochymek

  Czytaj Więcej o: „Genialny umysł w każdym wieku”
 • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mistrzyni Szymborska”

  Rok 2023 to rok Wisławy Szymborskiej. Właśnie z tej okazji nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Mistrzyni Szymborska”. W marcu wykonaliśmy dwa zadania projektowe. Na korytarzu oraz w sali polonistycznej zawisły gazetki związane z twórczością i życiem poetki. Portret noblistki wykonała Oliwia z kl. VI.  Natomiast uczniowie z kl. V i VI na lekcjach języka polskiego  i ZRU tworzyli kolaże, które były interpretacją wybranych  wierszy Wisławy Szymborskiej.

  Tekst: K. Bochenek

  Czytaj Więcej o: Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mistrzyni Szymborska”
 • „Śmieci?! Kto to widział?!"

   
  Kolejny powód do dumy!
  Tym razem klasa 5 została laureatem konkursu "Drugie życie śmieci".
  Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy, która pokazuje jak w kreatywny i oryginalny sposób można wykorzystać odpady. Konkurs przygotowany został w ramach kampanii „Śmieci?! Kto to widział?!" realizowanej przez Tatrzański Park Narodowy dofinansowanej ze środków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Klasa 5 znalazła się wśród pięćdziesięciu laureatów z całej Polski i w nagrodę otrzymała oczyszczacz powietrza.
  Mamy nadzieję, że już teraz wszystkie wirusy będą się trzymać z daleka od naszych piątoklasistów.
  Dziękujemy Pani Anecie za pomoc w kwestiach organizacyjnych.
  Czytaj Więcej o: „Śmieci?! Kto to widział?!"
 • BohaterON

  Pozostajemy w klimacie historycznym.

  Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Na lekcjach historii w klasie 8, 7, i 5 uczniowie poznali historię Powstania Warszawskiego, jego przyczyny, przebieg oraz skutki. Poznali życie powstańców oraz cywilów podczas powstania, walkę ludzi starszych jak i młodszych o wolność i suwerenność Państwa Polskiego. Następnie chętni uczniowie klasy 5 wykonali piękne pocztówki dla powstańców wraz z życzeniami, które zostały przekazane Twórcom projektu BohaterON.

  Tekst: M. Gorczowski

  #BohaterON

  Czytaj Więcej o: BohaterON
 • Kącik patriotyczno-historyczny

  W ramach projektu pt. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY” w naszej szkole przy wejściu zostało stworzone miejsce patriotyczno- historyczne „40 lat po stanie wojennym”. Celem kącika jest przedstawienie uczniom, przypomnienie nauczycielom, pracownikom szkoły oraz każdej osobie odwiedzającej naszą placówkę o stanie wojennym i wydarzeniach z nim związanych. Ważne jest to szczególnie dlatego, że jest to historia najnowsza, historia w której uczestniczyli nasi rodzice i dziadkowie. 

  Tekst: M. Gorczowski

  #Pamięć81

   

  Czytaj Więcej o: Kącik patriotyczno-historyczny
 • Prawa Dziecka z UNICEF

   
  19 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie obejrzeli film, który przybliżył im najważniejsze prawa i obowiązki zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka. Następnie, przeprowadzili krótką dyskusję zwracając uwagę na to, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa. Wspaniałe prace oraz kolor niebieski zwieńczyły tak ważny dzień.
  Po takich zajęciach wierzymy, że dzieci, znając swoje prawa, będą świadomie korzystać z nich teraz i w przyszłości.
   
  Test: S. Pawlik
   
  Czytaj Więcej o: Prawa Dziecka z UNICEF
 • Wystawa „Stan Wojenny 1981-1983”. wyróżnione

  W czwartek, 12 listopada br. w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie...” nasza szkoła gościła mobilną wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Stan Wojenny 1981-1983”.

  Uczniowie wszystkich klas mieli okazję poznać cześć najnowszej historii Polski tę dotyczącą stanu wojennego oraz zobaczyć zdjęcia i informacje przygotowane przez IPN.

  Wystawę każda klasa zwiedziła indywidualnie, a przewodnikiem po jej zasobach był Pan Mateusz – nauczyciel historii. Trzeba zaznaczyć,  że wielu uczniów znało wydarzenia i postaci z tamtego okresu z opowieści swoich rodziców oraz dziadków.

  Tekst: M. Gorczowski

  #Pamięć81

   

  Czytaj Więcej o: Wystawa „Stan Wojenny 1981-1983”.
 • Szkoła Pamięta

  Jak w latach poprzednich, również i w tym, nasza szkoła przystąpiła do akcji  „Szkoła Pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jednak to nie sam udział w akcji, ale pamięć o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły oraz chęć oddania hołdu lokalnym bohaterom sprawia, że co roku w okresie przed Świętem Zmarłych uczniowie naszej szkoły udają się z kwiatami i zniczami w miejsca pamięci w naszej dzielnicy. Nie inaczej było i w tym tygodniu.

   

  Czytaj Więcej o: Szkoła Pamięta
 • CODE WEEK 2021

  W dniach od 9 do 24 października br. obchodzony był Europejski Tydzień Kodowania – Code Week. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom i młodzieży sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu. Uczenie logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, pracy zespołowej, odpowiedzialnego korzystania z urządzeń mobilnych - ważne jest już od najmłodszych lat.
  Nasza szkoła również zgłosiła wydarzenie w tegorocznej akcji. W ramach tej inicjatywy nauczyciele informatyki przeprowadzili szereg lekcji związanych z programowaniem. W klasach II i III dzieci programowały ze Scratchem, w klasie IV z ozobotami, w klasie I z matami online do kodowania na tabletach, a klasy 5, 7 i 8 procowały z grą edukacyjną ScottieGo i smarfonami. Można krótko powiedzieć – zabawa byłą przednia, a ile radości jak napisany „kod” okazał się poprawny.

  Tekst: S. Jochymek

  Czytaj Więcej o: CODE WEEK 2021
 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Uczniowie klas 1-3 w ramach wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt.: „Wirusoochrona” organizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat higieny oraz zdrowia. Z okazji Dnia Mycia Rąk gościliśmy panią pielęgniarkę, która wszystkim uczniom przypomniała podstawowe zasady przestrzegania higieny, zwłaszcza prawidłowego mycia rąk. Każdy uczeń otrzymał wiruska a pani pielęgniarka zaprezentowała, jak ci niechciani goście oblepiają nasze dłonie, oraz jak skutecznie się ich pozbyć. Dzieci wykonały doświadczenie obrazujące wpływ mydła na wirusy i pod okiem specjalistki wszyscy myliśmy ręce. Dowiedzieliśmy się również kiedy powinniśmy myć ręce i jak długo powinna trwać ta ważna czynność. Pod koniec ciekawych zajęć wszyscy otrzymali mydełka w listkach, które będą nam przypominały o codziennej higienie.

  Porządne i dokładne mycie rąk, to sprawa bardzo ważna, dlatego Pani Kasia Michalska przeprowadziła dziś krótki instruktaż we wszystkich pozostałych klasach.

  Tekst K. Stolecka

  Czytaj Więcej o: Światowy Dzień Mycia Rąk

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-09-12 21:22przez:
Opublikowano:2017-09-12 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:8721

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.