Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Rok szkolny 2021/2022

Informacje

Szkoła Podstawowa nr 21

Rok szkolny 2021/2022

Artykuły

 • Pasowanie na czytelnika

  9 czerwca br. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Specjalnie na tę okazję zostało przygotowane krótkie przedstawienie teatralne przez uczniów klasy 5 pt. „Jak król Kazimierz, bajkową krainą władał”, podczas której uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy pierwszoklasista otrzymał na pamiątkę książkę oraz zakładkę.

  Tekst: A. Zwolińska

  Czytaj Więcej o: Pasowanie na czytelnika
 • Spotkanie autorskie

  12.05.2022 na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej filia w Jeleniu, uczniowie klas 1-3 wraz z p. Anetą, uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Magdaleną Zarębską - pisarką książek dla dzieci. Tematem przewodnim wydarzenia były … konie, bowiem pisarka jest autorką między innymi cyklu książek o tej właśnie tematyce. Pisarka opowiedziała dzieciom historię powstania swoich książek i ich bohaterów, a następnie przeczytała fragment jednej z nich. Pani Magdalena przygotowała także dla uczniów zadania do wykonania. Aktywność uczniów była imponująca jak i ich wiedza na temat zwierząt czy więzi społecznych. Na koniec spotkania uczniowie mogli zakupić książkę z dedykacją pisarki. Dla uczniów było to ważne wydarzenie, bowiem po raz pierwszy mogli zobaczyć i porozmawiać z autorem książek, a osobista dedykacja niewątpliwie stanie się cenną pamiątką.

  Tekst: A. Zwolińska 

  Czytaj Więcej o: Spotkanie autorskie
 • Ogólnopolskie Czytanie "Jeżycjady"

  Po raz kolejny wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Czytaniu "Jeżycjady". Pani bibliotekarka przygotowała nasz tegoroczny plakat akcji, dekoracje dla czytających uczennic i wystawkę kolejnych tomów cyklu Małgorzaty Musierowicz. W tym roku do głośnego czytania wybraliśmy "Kłamczuchę", której fragmentów uczniowie klas IV, V, VII i VIII wysłuchali w interpretacji Leny C., Amelii B. i Amelii Ł. Uczniowie mogli poznać realia społeczno-obyczajowe epoki PRL-u, zaciekawili się zakupami dżinsów w sklepach Pewex i rozmowami telefonicznymi z budki ulicznej. Lektura i tym razem wzbogaciła wiedzę naszych uczniów.

  Czytaj Więcej o: Ogólnopolskie Czytanie "Jeżycjady"
 • Klasa III z wizytą w MBP

  W tym tygodniu klasa III odwiedziła Filię Biblioteki Miejskiej w Jeleniu. Uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach, na temat aktualnie przerabianej lektury Grzegorza Kasdepke "Detektyw Pozytywka". Poznali wiele ciekawych faktów z życia autora książki, dobrze poradzili sobie z odpowiedziami na pytania dotyczące treści przeczytanej lektury i rozwiązywali interesujące karty pracy. A to wszystko za sprawą bardzo miłej Pani bibliotekarki, której serdecznie dziękujemy.

  Teks: K. Stolecka

  Czytaj Więcej o: Klasa III z wizytą w MBP
 • „Czytanie jest w modzie”

  W piątek, w naszej bibliotece odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie” 7. edycja „Czytelnika się urzeka”. Konkurs adresowany był do uczniów klas 5-8 szkół podstawowych, a uczestnicy czytali fragment książki Antoine'a de Saint-Exupéry „Mały Książę”. Wyniki podamy wkrótce. To kolejna inicjatywa naszej biblioteki, która ma na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dziękujemy p. Kamińskiej za współpracę.
   
  Tekst: Opiekunowie biblioteki
  Czytaj Więcej o: „Czytanie jest w modzie”
 • Z wizytą w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jeleniu

  Dzisiaj uczniowie klasy 4 i 5 odwiedzili Filię MBP w Jaworznie Jeleniu. Pani Ania zaprosiła nas na multimedialną lekcję biblioteczną. Dotyczyła ona lektury szkolnej "Chłopcy z Placu Broni". Po przedstawionej w bardzo ciekawy sposób prezentacji, Pani bibliotekarka przygotowała dla naszych uczniów test wiedzy z omawianej lektury, rebusy oraz kartę pracy z krzyżówką i zadaniem matematycznym. Lekcja bardzo podobała się naszym uczniom. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, obiecujemy, że nie było to nasze ostatnie spotkanie z Panią.
   
  Tekst: A. Zwolińska
  Czytaj Więcej o: Z wizytą w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jeleniu
 • Dzień Postaci z Bajek

  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Przebrani uczniowie chętnie prezentowali swoje stroje oraz w ciekawy sposób opowiadali o postaci, w którą się wcielili. Rozwiązywali także zagadki dotyczące postaci z bajek, a Kuba z klasy 8 w przebraniu Kłapouchego przeczytał swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę pt. "Kot w butach". Na koniec do biblioteki zawitały postacie, które chętnie zapozowały z książką, w której grają "główną rolę".

  Tekst: opiekunowie biblioteki

  Czytaj Więcej o: Dzień Postaci z Bajek
 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  Zakończył się już październik, który był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, zatem już czas podsumować nasze działania.

  Klasa 1 wykonała piękne zakładki do swojej ulubionej baśni, uczniowie klasy 2 napisali i zilustrowali baśń pt. :Zaklęta w Żabę”, natomiast klasa 3 wzięła udział w konkursie teatrzyków kamishibai pisząc baśń, której głównymi bohaterami są krasnoludki. Następnie wykonali do tego teatrzyku ilustracje.

  Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie „Książka ukryta w emotikonach”.

  Na korytarzu szkolnym była wystawka bajek, baśni i legend z Polski oraz ze świata. Zostały też wykonane gazetki np. z cytatami, zaletami czytania książek oraz o bookcrossingu.

  Uczniowie wzięli także udział w spotkaniu online z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, autorem książek o detektywie Pozytywce.

  Odbyła się także akcja „Książka dla biblioteki szkolnej” oraz bookcrossing.

  W ramach promocji czytelnictwa nasi uczniowie wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

  Tekst: opiekunowie biblioteki

  Czytaj Więcej o: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
 • Przerwa na czytanie

   
  Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej, II Międzynarodowej edycji akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Nasi czytelnicy przyłączyli się do bicia rekordu 21 października. Nauczyciele oraz pracownicy administracji także wspierali nas w tej akcji. Wydarzenie to miało na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, a po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i każdym miejscu.
   
  Tekst: opiekunowie biblioteki
  Czytaj Więcej o: Przerwa na czytanie
 • Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw

  15 października 2021 r. przypada Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw i w związku z tym uczniowie klasy 5 zaprosili dzisiaj całą społeczność szkolną na krótką inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie". Wiersz ten to rozmowa i spór, toczone przez różne warzywa. Szczypiorek pomaga koprowi, groch i kalarepa podziwiają krzepkość rzepy, cebula próbuje namówić na małżeństwo buraka, fasola z brukselką spierają się o miejsce. Na koniec odzywa się kapusta, uświadamiając pozostałym warzywom, że niezależnie od ich sporów czy kłótni, czeka je taki sam los – zostanie z nich ugotowana zupa.

  Tekst A. Zwolińska

  Podobnego zadania podjęła się klasa II, która przygotowała teatrzyk kukiełkowy pt. "Jarzynowa awantura". Działanie to wpisuje się w realizację akcji informacyjno-edukacyjnej "Wirusoochrona".

  Czytaj Więcej o: Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-15 18:58przez:
Opublikowano:2021-09-15 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:1821

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.