Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - "Laboratoria Przyszłości"

Informacje

Szkoła Podstawowa nr 21

"Laboratoria Przyszłości"

Artykuły

 • Majowa nocka w szkole

  W miniony piątek 26 maja br. bezpośrednio po Majówce u Kazimierza uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczyli w nocnych zajęciach w szkole. W czasie zajęć uczniowie robili sałatki owocowe w ramach "Programu dla szkół - owoce i warzywa" oraz programu Trzymaj Formę. Wykorzystano również długopisy 3D i filamenty zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości", za pomocą których uczniowie wykonali kolorowe kwiatki na Dzień Matki. Na sali gimnastycznej uczniowie rozegrali liczne partie gier stolikowych, były tańce, gry i zabawy rekreacyjne. Bez wątpienia spotkanie należy uznać za udane.

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje #zabawa #kreatywnie #wspólnyczas

   

  Czytaj Więcej o: Majowa nocka w szkole
 • Majowe szydełkowanie

  Kilka dziewcząt z naszej szkoły na zajęciach kreatywnych rozpoczęła naukę szydełkowania. Na pierwszych zajęciach dziewczęta uczyły się jak zrobić oczko łańcuszka, oczko ścisłe i półsłupki. Dziewczynki z zapałem podjęły wyzwanie i szybko powstały pierwsze podkładki pod kubek, koszyczki, koszulki na jajka, opaski na głowę, a nawet komin. Kolejnym zadaniem, które postawiła przed nimi p. Kasia to zrobienie małego łapacza snów oraz piórnika na szydełka lub inne drobnostki. Życzymy powodzenia i wytrwałości w tworzeniu robótek szydełkowych! :-) Podczas zajęć wykorzystywane są szydełka i włóczki zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

  Tekst: K. Michalska

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje #zajeciadodatkow #kreatywnie

  Czytaj Więcej o: Majowe szydełkowanie
 • Zostań konstruktorem!

  Klasa V na zajęciach rozwijających zainteresowania uczestniczyła w lekcji, której celem było pobudzenie wyobraźni i nauka poprzez zabawę. Korzystali z klocków zakupionych w ramach  programu Laboratoria Przyszłości. Powstały ciekawe konstrukcje, a uczniów ograniczała jedynie wyobraźnia. Pracowali w grupach, wymieniając się pomysłami. Jest to dowód na to, że dobra zabawa i nauka bardzo często idą ze sobą w parze.

  Tekst: K. Bochenek

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #wspólnyczas #dobrazabawa #wiosna #klocki #konstrukcje

  Czytaj Więcej o: Zostań konstruktorem!
 • "Zabawa" z lupą

  18 kwietnia br. uczniowie klasy III podczas zajęć z edukacji przyrodniczej wcielili się w badaczy przyrody i przy użyciu lup zakupionych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", obserwowali przyniesione z domowych ogródków rośliny m. in.: pierwiosnki, szafirki, stokrotki, forsycje, bukszpany, żonkile, gałązki sosny i śliwki.

  W części teoretycznej zajęć uczniowie dowiedzieli się do czego służy lupa, jak działa i w jakich sytuacjach  może być przydatna. W części praktycznej, każdy uczeń indywidualnie obserwował pod lupą swoją roślinę zwracając uwagę na szczegóły  jej zewnętrznej  budowy ( łodyga, liście, kwiat) i zapisywał swoje spostrzeżenia na karcie obserwacji, jak również rysował ją uwzględniając jej wygląd widziany przez lupę.

  „Zabawa” z lupą wyzwoliła w uczniach mnóstwo pozytywnych emocji, pobudziła ich zainteresowanie otaczającą przyrodą, poszerzyła ich wiedzę na temat wiosennych kwiatów, stanowiła inspirację do podejmowania działań badawczych.

  Tekst: A. Wrona

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #wspólnyczas #dobrazabawa #wiosna #obserwacja

  Czytaj Więcej o: "Zabawa" z lupą
 • Dzień Samorządności

  21 marca, jak co roku w pierwszy dzień wiosny, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności. Świętowanie rozpoczęliśmy krótkim apelem, na którym Pani dyrektor przekazała przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Hannie Bożek, klucz symbolizujący władzę w szkole. Ósmoklasiści wcielili się w role nauczycieli i przeprowadzili lekcje w klasach swoich młodszych koleżanek i kolegów. Przez trzy godziny nasi pedagodzy mogli odpocząć od trudu nauczania i poczuć się znów jak uczniowie. Przewodnicząca SU wzorowo pełniła rolę dyrektora szkoły, kontrolowała zajęcia prowadzone przez „młodych nauczycieli”, pilnowała porządku i dbała o dobry humor zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Radosna zabawa musiała jednak dobiec końca, a władza wrócić w ręce Pani dyrektor. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny taki dzień, który z pewnością za rok się powtórzy.

   

  Czytaj Więcej o: Dzień Samorządności
 • „Tydzień karnawałowy”.

  W dniach 10 – 16 lutego 2023 r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole „Tydzień karnawałowy”. Każdego dnia uczniowie mieli okazję zaprezentować fantazyjne stroje i bawić się w czasie przerw przy muzyce, wykorzystując sprzęt zakupiony dzięki programowi „Laboratoria przyszłości”. Przedstawiciele SU przepięknie przystroili szkolne korytarze oraz inicjowali tańce i zabawy, zachęcając młodszych i starszych do włączenia się w taneczne pląsy. Ostatniego dnia „Tygodnia karnawałowego” SU przeprowadził konkurs na najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy strój karnawałowy. Tego dnia uczniowie mieli za zadanie przebrać się za rzeczy codziennego użytku. Jak zwykle nas nie zawiedli, puścili wodze fantazji i zaprezentowali się w niepowtarzalnych przebraniach. Na korytarzach królował sprzęt AGD, błyszczące widelce, ostre jak brzytwa nożyczki, ołówki, gazety, smartfony a nawet pięknie zaścielone łóżka oraz torebki herbaty. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia przy wyborze tych najpiękniejszych. W związku z tym wyróżniono kilkanaście osób, które otrzymały dyplomy i drobne upominki.

  Samorząd Uczniowski również w tym roku nie zapomniał o dniu zakochanych. 14 lutego zorganizował w szkole pocztę walentynkową oraz konkurs na najpiękniejszą kartkę. Uczniowie przekazywali sobie liściki z miłymi życzeniami oraz uśmiechali do siebie częściej niż zwykle.

  Tekst: E. Proksa

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje #wspólnyczas #dobrazabawa

  Czytaj Więcej o: „Tydzień karnawałowy”.
 • Makrama

  Makrama oznacza w języku arabskim dekoracje wiązaną. Znana jest od starożytności jako sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika ta przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat i innych dostojników, a w późniejszych wiekach wykonywano nią pokrycia na łoża, sofy czy fotele.

  Makrama daje nieograniczone możliwości. To doskonały sposób na dekorację każdego pomieszczenia. Można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki za pomocą jedynie sznurka i rąk. Wystarczy tylko odpowiednio połączyć kilka splotów.

  Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości w tym roku udało nam się zakupić sznurki do makramy. Na zajęciach dodatkowych uczennice z klasy 6 pod okiem p. K. Michalską uczą się podstawowych splotów. Powstało już kilka małych piórek.

  Efekty kolejnej pracy pokażemy już wkrótce.

  Tekst: K. Michalska

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje #wspólnyczas

  Czytaj Więcej o: Makrama
 • Lekcje z pomysłem

  Na lekcji fizyki w klasie 8 przy okazji powtórzenia i utrwalenia wiadomości o prądzie elektrycznym, zostały wykorzystane zestawy z elektrotechniki. Uczniowie montowali obwody elektryczne wg rysowanych przez siebie schematów. Włączali do obwodu oporniki i mierniki elektroniczne. Przy okazji budowanych obwodów odpowiadali na pytania związane z omawianymi zagadnieniami, dotyczące zmian napięcia i natężenia prądu, sposobów włączania do obwodu mierników napięcia i natężenia, rodzajów obwodów. 

  W klasie 2 wykorzystano natomiast włóczki i muliny zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości" do wykonania pięknych ozdób choinkowych. 

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje #wspólnyczas

  Czytaj Więcej o: Lekcje z pomysłem
 • Praca z długopisem 3D

  W tym tygodniu, na lekcjach informatyki, klasy wykonują bańki świąteczne przy użyciu długopisów 3D zakupionych przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz filamentów zakupionych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Wielu uczniów po raz pierwszy korzysta z długopisu 3D, ale okazało się, że nie jest to takie trudne zadanie. Najpierw omawiane są zasady bezpieczeństwa podczas pracy i sposób działania długopisów, a potem działania praktyczne. Początkowo uczniowie mieli problem z opanowaniem filamentu, który wypływał z długopisów zbyt szybko, ale w mig poradzili sobie z trudnościami i efekt końcowy ich pracy okazał się wspaniały, a radość z wykonanego zadania ogromna. Oczywiście każdy zabrał swoją bombkę do domu i zawiesi ją na swojej świątecznej choince. Zdecydowanie taka forma kreatywnych zajęć jest tą ulubioną wśród naszych uczniów.

  Tekst: K. Michalska

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

  Czytaj Więcej o: Praca z długopisem 3D
 • Wieczorne spotkanie w szkole

  24 listopada Samorząd Szkolny zorganizował dla klasy IV i V wieczorne spotkanie w szkole. Uczniowie imprezę rozpoczęli od wypicia przygotowanych na miejscu soków owocowych wykonanych za pomocą robota kuchennego zakupionego w ramach "Laboratoria przyszłości". Następnie zostali zaproszeni do licznych zabaw. Uczestnicy zabawy mogli liczyć także na pyszny poczęstunek w postaci pizzy. Dziękujemy Samorządowi Szkolnemu, pani Elżbiecie i pani Katarzynie za przygotowanie atrakcji i czuwanie nad dobrą zabawą, a wychowawcom - pani Urszuli i pani Katarzynie za opiekę.

  Tekst: K. Bochenek

  #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje #wspólnyczas #integracja #SP21

  Czytaj Więcej o: Wieczorne spotkanie w szkole

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-09-16 20:50przez:
Opublikowano:2022-09-16 16:20przez: Redaktor SP21
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:364

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.