Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Opieka i profilaktyka zdrowotna

Informacje

Szkoła Podstawowa nr 21

Opieka i profilaktyka zdrowotna

Artykuły

 • Bieg Fair Play z PKOI

  7 września obchodzony jest Światowy Dzień Fair Play. Został on ustanowiony w 2020 roku przez cztery organizacje, w tym Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) i Europejskie Stowarzyszenie Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Nasi uczniowie 14 września, podczas lekcji wychowania fizycznego, czynnie włączyli się do udziału w tej akcji. Była to też okazja do promocji aktywnego spędzania czasu i dbania o własne zdrowie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

  #BiegFairPlayPKOI

   

  Czytaj Więcej o: Bieg Fair Play z PKOI
 • „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”

  W dniach 12 -16.09.2022 r. społeczność naszej szkoły realizowała zadania projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”. Tak ważny dla życia każdego z nas problem wdrażaliśmy z wykorzystaniem różnorodnych metod. Wykonano gazetkę dotyczącą higieny zachowania w miejscu pracy, którą umieszczono na korytarzu szkolnym. Uczniowie klasy IV, pracując metodą projektu, wykonali postery „Choroby zakaźne”. Treść swoich prac prezentowali na lekcji przyrody. Na zajęciach z wychowawcą w klasie V, VI, VIII zrealizowano temat „Zarażaj odpowiedzialnością”, wykorzystując materiały (filmy, ulotki, plakaty) przygotowane przez Ministerstwo. Wykonano plakaty pt. „Zapobieganie chorobom zakaźnym”. Prace uczniów wyeksponowano w przestrzeni szkolnej. 14.09.2022 r. uczniowie uczestniczyli w imprezie sportowej „Bieg Fair Play”. Pani Maria, higienistka szkolna w klasach V, VI, VIII przeprowadziła prelekcję pt. „Przyczyny i profilaktyka chorób zakaźnych”, w czasie której uczniowie chętnie dzielili się posiadaną wiedzą i własnymi doświadczeniami. Od pierwszego dnia realizacji projektu uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę o chorobach zakaźnych, czytając (pozyskane w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie) ulotki, które umieszczono w różnych miejscach korytarza szkolnego.
  Wszystkie zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.
  Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. 

  Koordynatorzy: U. Cieciel, A. Zwolińska

  Czytaj Więcej o: „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”
 • Programie Profilaktyki Czerniaka

  W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy VII i VIII realizowali zadania Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Na lekcjach biologii przedstawiono przyczyny, objawy i zasady profilaktyki czerniaka. Obejrzano filmy edukacyjne pt. „Ty decydujesz, czy zachorujesz”, „Znamię! Znam je”, „#Czerniak 18+”. Pracując w grupach uczniowie wykonali tematyczne ulotki i postery. Prace wyeksponowano na korytarzu szkolnym.

  Tekst: U. Cięciel

   

  Czytaj Więcej o: Programie Profilaktyki Czerniaka
 • ”Wirusoochrona”

  Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt.”Wirusoochrona” organizowanej przez PSSE w Jaworznie. Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach i szkołach podstawowych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwróciły uwagę na znaczącą rolę higieny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów. Podczas zajęć prowadzonych w klasach I-III zostały poruszone następujące zagadnienia:

  • Prawidłowa higiena rąk
  • Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa
  • Zasady stylu życia - prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna
  • Dostosowanie ubrania do warunków pogodowych

   

  Czytaj Więcej o: ”Wirusoochrona”
 • "Kampania Profilaktyki Otyłości i Cukrzycy"

  W dniu 4.03.2022 dla klasy 7 zostały przeprowadzone warsztaty przez edukatora Poradni Promocji Zdrowia Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie w ramach programu "Kampania Profilaktyki Otyłości i Cukrzycy".
  Omówione zostały następujące tematy:
  • aktywność fizyczna jako ważny czynnik zapobiegania otyłości i cukrzycy u dzieci w wieku szkolnym
  • unikanie produktów i napojów wpływających niekorzystnie na zdrowie 
  • rola warzyw i owoców w codziennej diecie 
  • ilość i skład kaloryczny przyjmowanych posiłków (indeks glikemiczny)
  • odpowiednie nawodnienie organizmu w zależności od wagi ciała
  • omówienie piramidy żywienia.
  Czytaj Więcej o: "Kampania Profilaktyki Otyłości i Cukrzycy"

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-04-05 21:43przez:
Opublikowano:2019-04-05 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:1920

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.