Realizacja programu profilaktycznego „RÓWIEŚNICY” 2025/2026
22 czerwca 2026
W roku szkolnym 2025/2026 w szkole realizowany był ogólnopolski program profilaktyczny „RÓWIEŚNICY”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy, poprzez rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów. Program został opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i skierowany jest do młodzieży w wieku 13–16 lat.
Koordynatorem programu była pedagog szkolna, natomiast realizatorami wychowawcy klas VII i VIII. Działania prowadzone były podczas godzin wychowawczych zgodnie ze scenariuszami udostępnionymi w programie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych m.in. budowaniu bezpiecznych relacji rówieśniczych, rozpoznawaniu przemocy i cyberprzemocy, rozwijaniu empatii, samokontroli, odpowiedzialności za własne zachowania, reagowaniu na przemoc, rozwiązywaniu konfliktów, ochronie prywatności w sieci oraz bezpiecznemu i wartościowemu korzystaniu z internetu. Integralnym elementem programu był również miniserial edukacyjny „#SPOTTED”, stanowiący punkt wyjścia do dyskusji i refleksji nad problematyką przemocy rówieśniczej.
W ramach programu przeprowadzona została diagnoza zjawiska przemocy rówieśniczej wśród uczniów. Ankieta diagnostyczna miała charakter anonimowy i pozwoliła na zebranie informacji dotyczących poczucia bezpieczeństwa uczniów, relacji rówieśniczych oraz występowania zachowań przemocowych i cyberprzemocowych. Na podstawie uzyskanych wyników przygotowano raporty diagnostyczne, które zostały poddane analizie przez szkolny zespół wychowawczo-profilaktyczny.
Wnioski wynikające z przeprowadzonej diagnozy oraz obserwacji realizatorów programu zostaną wykorzystane podczas planowania działań wychowawczych i profilaktycznych w kolejnym roku szkolnym. Stanowić będą również podstawę do modyfikacji i doskonalenia Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego, tak aby jeszcze skuteczniej odpowiadał on na potrzeby uczniów oraz wzmacniał czynniki chroniące i ograniczał czynniki ryzyka występujące w środowisku szkolnym.
Tekst: A. Gierek
Metryczka
| Wytworzono: | 2026-06-22 13:50 | przez: |
|---|---|---|
| Opublikowano: | 2026-06-22 13:55 | przez: Redaktor SP21 |
| Podmiot udostępniający: | Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie | |
| Odwiedziny: | 0 | |
Rejestr zmian
- Brak wpisów.
