Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Szkoła Pamięta

Szkoła Pamięta

Jak w latach poprzednich, również i w tym, nasza szkoła przystąpiła do akcji  „Szkoła Pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jednak to nie sam udział w akcji, ale pamięć o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły oraz chęć oddania hołdu lokalnym bohaterom sprawia, że co roku w okresie przed Świętem Zmarłych uczniowie naszej szkoły udają się z kwiatami i zniczami w miejsca pamięci w naszej dzielnicy. Nie inaczej było i w tym tygodniu.

Uczniowie klasy 5, 7 i 8 wraz z wychowawcami i księdzem Pawłem wybrali się na nasz jeleński cmentarz gdzie zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, grobie Józefa Macy – westerplatczyka oraz grobach zmarłych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły.

Uczniowie klasy 8 i klasy 1 złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych mieszkańców Jelenia, ofiar wojny i hitlerowskiej okupacji w latach 1939 – 1945 na jeleńskim rynku.

Klasa 2 wraz z wychowawcą złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod pomnikiem Więźniów Ofiar Obozu Pracy. Pomnik położny jest  niedaleko terenu poobozowego, w miejscu pochówku więźniów, w lesie pomiędzy osiedlem Podłęże i Osiedlem Stałym.

Przedstawiciele SU wraz z opiekunem udali się na grób Pawła Szulgacza, 22 letniego żołnierza wojsk radzieckich, poległego w roku 1945 podczas walk z okupantem hitlerowskim. Grób Pawła Szulgacza znajduje się w lesie przy ulicy Sielec. Z oddali widać dwie wysokie sosny syberyjskie, posadzone przed laty po dwóch stronach grobu.

Klasa 3 przygotowała gazetkę ścienną upamiętniającą wszystkich zmarłych ze swoich rodzin.

#SzkołaPamięta

Tekst: S. Jochymek