Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - ”Wirusoochrona”

”Wirusoochrona”

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt.”Wirusoochrona” organizowanej przez PSSE w Jaworznie. Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach i szkołach podstawowych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwróciły uwagę na znaczącą rolę higieny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów. Podczas zajęć prowadzonych w klasach I-III zostały poruszone następujące zagadnienia:

• Prawidłowa higiena rąk
  • Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa
  • Zasady stylu życia - prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna
  • Dostosowanie ubrania do warunków pogodowych

W ramach udziału w akcji „ Wirusoochrona” klasa I rozmawiała podczas zajęć na temat zdrowego stylu życia. Zabawa w kalambury przybliżyła wszystkim aktywności sprzyjające zachowaniu zdrowia. Uczniowie zapoznali się również z wartością witaminową wybranych owoców i warzyw, a wypełnienie testu “Wiem jak dbać o zdrowie” pokazało jak szeroką wiedzę zdobyli na ten temat. W praktycznej części zajęć dzieci wykonały pyszne i zdrowe szaszłyki warzywno-owocowe.

Uczniowie klasy II uczestniczyli w lekcji pt.” Gorzka prawda o cukrze”, podczas której dowiedzieli się, jak czytać etykiety na produktach spożywczych, jakie są rodzaje cukru i jego zamienniki oraz, czy warto zmienić złe nawyki żywieniowe. Uczniowie poznali również produkty bioekologiczne  po, które warto sięgać ze względu na ich naturalne wartości odżywcze, pozbawione konserwantów, antybiotyków i sztucznych barwników. Po części teoretycznej, uczniowie przygotowali smaczne,  zdrowe i pożywne desery z jogurtu, serków naturalnych i owoców, z dodatkiem płatków owsianych, nasion chia,  amarantusa, nasion dyni i słonecznika. Było smacznie i  zdrowo.

Klasa III przypomniała sobie i utrwaliła umiejętność prawidłowej higieny rąk. Dzieci podczas zajęć świetnie bawiły się słuchając piosenki “Mydło, woda - tak się zaczyna Wirusoochrona”. Uczniowie namalowali na swoich łapkach kolorowe wiruski farbami, aby po chwili, według dobrze znanej instrukcji pozbyć się niechcianych gości z dłoni. Współpraca popłaca - to wiedzą wszyscy, dlatego podczas pracy w grupach powstały cztery sylwetki obrazujące odpowiedni ubiór do danej pory roku oraz pogody.

#LekcjaHigieny #Wirusoochrona

Tekst: koordynator akcji - K. Stolecka