Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Wycieczka klasy 3 do Rajczy

Wycieczka klasy 3 do Rajczy

16 października klasa 3 wybrała się z nauczycielami na Zieloną Szkołę do Domu Wczasów Dziecięcych „Góral” w Rajczy. Dzieci spędziły tam 5 dni.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu się w ośrodku, w pierwszym dniu, omówione zostały zasady bezpieczeństwa, następnie po obiedzie i odpoczynku wszyscy wybrali się na spacer po pięknej okolicy. Dzieci odwiedziły również inhalatorium. Po powrocie zjadły smaczną kolację i przygotowały logo swojego pokoju.

W drugim dniu poszliśmy trasą  Doliny Nickuliny nad piękny wodospad. Po po południu odbyły się zajęcia z papieroplastyki oraz zajęcia sportowe. Było bardzo dużo biegania, ćwiczeń zręcznościowych, na gibkość i wiele innych, które dzieli wręcz uwielbiają. Wieczorem na kolację opiekunowie DWD „Góral” przygotowali dla nas grilla. Atmosfera była niesamowita, muzyka oraz dodatkowe atrakcje takie jak bilard, cymbergaj, czy piłkarzyki umiliły wszystkim ten wieczór.

W trzeci dzień odbyła się wycieczka pociągiem do Węgierskiej Górki. Tym razem przeszliśmy dłuższą trasę, na początku do schronu bojowego Wędrowiec. To najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsce w Węgierskiej Górce. Znajdował się w nim sztab dowódcy, a obecnie stanowi on pomnik pamięci narodowej. Piękna pogoda pozwoliła nam również na spacer po parku i zabawę na placu zabaw. Po powrocie odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne, na których przygotowaliśmy dynie z papieru oraz kwiatki z bibuły.

W czwartym dniu kolejna wędrówka, tym razem do Pasieki u Jana. Pan Jan, to ogromny miłośnik pszczelarstwa, podzielił się z nami ogromną wiedzą na temat swojego zawodu. Po obiedzie kolejna niespodzianka, spotkanie z multiinstrumentalistą Jacentym Ignatowiczem, który potrafi grać na wszystkich instrumentach góralskich. Zasłynął on również ze swojego występu w programie „Mam talent” grając na tym „czego nie stworzył człowiek” czyli na roślinach. Wieczorem odbyła się jeszcze dyskoteka, dzieci mogły wybrać swoje ulubione utwory, do których z chęcią tańczyły i bawiły się.

W ostatnim dniu po śniadaniu zaproszono ratowników, którzy przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci mogły zobaczyć do czego służą fantomy, kamizelki, środki opatrunkowe, w pełni wyposażone torby i plecaki ratownicze oraz dodatkowy sprzęt najczęściej wykorzystywany w pracy Ratownika Medycznego. Po zajęciach musieliśmy już spakować swoje walizki, by po obiedzie pożegnać się z panią Dyrektor i wychowawcami DWD „Góral”. Wszyscy będziemy bardzo miło wspominać pobyt w Rajczy, gdzie nauka połączona z przygodą spowodowały, że chcielibyśmy jeszcze tam wrócić.

Tekst: S. Pawlik

Wytworzono:2023-10-27 09:30przez: