Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie - Projekty i akcje, w których bierzemy udział

Informacje

Szkoła Podstawowa nr 21

Projekty i akcje, w których bierzemy udział

Menu dla: Projekty i akcje, w których bierzemy udział

1. "Program dla szkół", który ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko. Program koordynowany jest przez Agencję Rynku Rolnego.    LINK

2.  "Lepsza szkoła" - "Sesje z plusem" to ogólnopolski program badający kompetencje matematyczne uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum - GWO.    LINK

3. "Trzymaj formę!" -  to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu - propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.  LINK

4. „Smak życia czyli debata o dopalaczach” - cel programu to dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.  LINK 

5. Kampania „WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA… a robi się to tak!” - kampania ma zwrócić uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą nadmierne i niekontrolowane korzystanie z sieci.  LINK

6. "CodeWeek" - LINK

7. Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Artykuły

 • IV edycja projektu „Znicz dla westerplatczyka 2023/2024”

  W roku szkolnym 2023/2024 SP21 po raz kolejny bierze udział w projekcie „Znicz dla westerplatczyka”, który polega na opiekowaniu się grobami bohaterów biorących udział w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Na jeleńskim cmentarzu został pochowany jeden z nich – Józef Maca.  Nasza szkoła pamiętała o tym, by zapalić znicz na jego mogile nie tylko w dniu Wszystkich Świętych (uczniowie kl. IV i V), ale także 10 grudnia – urodziny (kl. VI) oraz 11 marca - rocznica śmierci (kl. III). Natomiast w kwietniu p. A. Zwolińska oraz K. Bochenek przygotowały lekcję dla uczniów kl. VII, podczas której zaprezentowały sylwetkę Józefa Macy. Siódmoklasiści wysłuchali również opowieści o życiu drugiej żony bohatera – Marii Macy, która w czasie II wojny światowej trafiła do kilku obozów. Na szczęście przeżyła i spisała swoje obozowe wspomnienia. Nawiązaliśmy także kontakt z rodziną naszego westerplatczyka. Dzięki uprzejmości p. Teresy Szkarłat mogłyśmy przedstawić uczniom oryginalne pamiątki, wycinki z gazet, zdjęcia, które rodzina p. Józefa Macy przechowuje. Warto pamiętać o naszych lokalnych bohaterach, a młodzieży przekazywać tę wiedzę, aby i oni powtórzyli opowieści  następnym pokoleniom.

  Tekst: K. Bochenek

  Czytaj Więcej o: IV edycja projektu „Znicz dla westerplatczyka 2023/2024”
 • Akcja Żonkile 2024

  19 kwietnia miała miejsce 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w akcji Żonkile upamiętniającej to wydarzenie. Uczniowie kl. V i VI na lekcjach j. polskiego poznali utwór Z. Orlińskiej pt. „Szuflada”, który opowiada historię Bronka odkrywającego w getcie tajemnicę tytułowej szuflady. Natomiast siódmoklasiści na zajęciach z wychowawcą obejrzeli animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartą na motywach tekstu Hanny Krall. Na lekcjach korzystaliśmy z kart pracy opracowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN. Wykonaliśmy również papierowe żonkile będące symbolem zbiorowej pamięci.

  #AkcjaŻonkile  #ŁączyNasPamięć

  Tekst: K. Bochenek

  Czytaj Więcej o: Akcja Żonkile 2024
 • Europejski Tydzień Sportu

  W dniach od 23 do 29 września 2023 r. w naszej szkole odbywały się działania w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu. Jest to inicjatywa  Komisji Europejskiej, która ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) zachęcała uczniów naszej szkoły do aktywnego trybu życia nie tylko w tym tygodniu, ale przez cały rok! Tydzień zaczęliśmy od udziału w II Rajdzie "Rozruszaj się po wakacjach z KTP PTTK Jaworzno" w ramach X Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej. Przeszliśmy 13 km fragmentem Szlaku Szwajcarii Zagłębiowskiej. Towarzyszyła nam Pustynia Błędowska, rzeka Centuria od źródeł niemal do ujścia. Uczniowie klasy I-III wykonali piękne rysunki, które ukazywały ich ulubioną formę spędzania czasu wolnego. Klasy starsze zmagały się z krzyżówkami, qr kodami. Została także wykonana gazetka ścienna. Odbyły się także dwa konkursy: „Król Strzelców”, „Król Rzutów do Kosza”. Przerwy także spędzaliśmy aktywnie na boisku szkolnym, grając w badmintona, siatkówkę, kosza czy piłkę nożną. Odbywały się rówież muzyczne przerwy, w czasie których tańczyliśmy Belgijkę, Makarenę, a nawet Kaczuszki. W piątek 29 września także hucznie obchodziliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego będący częścią Europejskiego Tygodnia Sportu. W tym dniu cała społeczność szkolna przyodziała koszulki swojego klubu piłkarskiego, szaliki i inne gadżety sportowe. Wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, a tam nasz Pan Praktykant- student AWF Katowice, a jednocześnie czynny zawodnik LKS Bobrek, zaprezentował wraz z chłopakami różne triki piłkarskie, poprowadził zajęcia fitness oraz przedstawił prezentację dotyczącą wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. W tym dniu odbyły się finały konkursów „Król Strzelców”, „Król Rzutów do Kosza”. Nasza publiczność kibicowała zgodnie z zasadą fair play. Biorąc udział w tych wydarzeniach, zwiększyliśmy świadomość i gotowość całej społeczności szkolnej do ruchu, który jest nieodłącznym elementem codzienności. Pokazaliśmy, że aktywność fizyczna jest fajna!

  #ESSD2023 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

  @Fundacja V4Sport @Akademia Krokieta i Lamy @Szkolny Związek Sportowy „DolnyŚląsk” @Szkolny Związek Sportowy

   

  Czytaj Więcej o: Europejski Tydzień Sportu
 • Bieg Fair Play PKOI

  Dnia 14 września 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w III edycji #BiegFairPlayPKOl. W akcji wzięło udział 120 uczniów. Cel, który przyświecał tej akcji to promocja idei fair play, aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz wartości etycznych zarówno w sporcie, jak i w życiu. Bieg ten był głównie dobrą zabawą, bez rywalizacji oraz bez klasyfikacji miejsc. Uczniowie zostali zapoznani z filmikiem promującym akcję, nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili pogadankę na temat czystej rywalizacji w sporcie i życiu codziennym oraz została wykonana gazetka ścienna. Odbyła się także taneczna przerwa, na której uczniowie mieli okazję na integrację w tańcach typu Belgijka, Chocolate i Makarena. Na boisku szkolnym odbyły się aktywne przerwy z rekreacją. Uczniowie mogli oddać się swoim pasjom. Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

  #BiegFairPlayPKOl 2023!

  Tekst: A. Zwolińska

  Czytaj Więcej o: Bieg Fair Play PKOI
 • #Edukacja Przyszłości Jaworzno

  #Edukacja Przyszłości Jaworzno to program wspierający indywidualny rozwój najmłodszych mieszkańców realizowany w szkołach i przedszkolach naszego miasta. Jego kluczowym elementem jest badanie i obserwacja predyspozycji i uzdolnień dzieci i młodzieży. Wspólnie dbamy, by odkryte talenty, zainteresowania, pomysły i pasje mogły być wspierane i rozwijane dzięki rodzicom i opiekunom oraz poprzez lokalne instytucje, ośrodki i kluby.

  Realizację tego ważnego zadania wspomaga miejska oferta Rozwiń Swój Talent będąca ogólnodostępnym i wygodnym w użyciu informatorem online o dedykowanych, pozaszkolnych i pozaprzedszkolnych zajęciach, warsztatach, kursach i treningach rozwijających indywidualne uzdolnienia i predyspozycje najmłodszych Jaworznian.

  Drogi Rodzicu!

  Zachęcamy Cię do skorzystania z zasobów i możliwości, jakie oferuje informator Rozwiń Swój Talent. Zeskanuj kod QR, lub wpisz adres do przeglądarki internetowej komputera, aby znaleźć idealną ofertę dla swojego dziecka i pomóc mu rozwinąć skrzydła.

   

  Czytaj Więcej o: #Edukacja Przyszłości Jaworzno
 • „Genialny umysł w każdym wieku”

  W bieżącym roku szkolnym chętni uczniowie naszej szkoły z klas I - VI biorą udział w pozalekcyjnych zajęciach w ramach projektu „Genialny umysł w każdym wieku - zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów w Gminie Jaworzno”. Projekt realizowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu i finansowany z funduszy europejskich. W ramach zajęć dla uczniów odbyły się już dwa bloki: GENIALNA PAMIĘĆ- warsztaty z technik zapamiętywania oraz GENIALNY ARTYSTA – warsztaty z zakresu kultury. Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się realizacja trzeciego modułu: CYFROWY GENIUSZ – zajęcia z programowania, a po nim zajęcia ostatniego modułu GENIALNY NAUKOWIEC- warsztaty matematyczno-przyrodnicze. 

  W dniu wczorajszym, 23 marca br. uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do  Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Jak widać na zdjęciach zabawa była fantastyczna.

  Na zakończenie projektu w czerwcu uczestników czeka niespodzianka, ale o niej napiszemy w późniejszym terminie.

  Tekst:  S. Jochymek

  Czytaj Więcej o: „Genialny umysł w każdym wieku”
 • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mistrzyni Szymborska”

  Rok 2023 to rok Wisławy Szymborskiej. Właśnie z tej okazji nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Mistrzyni Szymborska”. W marcu wykonaliśmy dwa zadania projektowe. Na korytarzu oraz w sali polonistycznej zawisły gazetki związane z twórczością i życiem poetki. Portret noblistki wykonała Oliwia z kl. VI.  Natomiast uczniowie z kl. V i VI na lekcjach języka polskiego  i ZRU tworzyli kolaże, które były interpretacją wybranych  wierszy Wisławy Szymborskiej.

  Tekst: K. Bochenek

  Czytaj Więcej o: Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mistrzyni Szymborska”
 • „Śmieci?! Kto to widział?!"

   
  Kolejny powód do dumy!
  Tym razem klasa 5 została laureatem konkursu "Drugie życie śmieci".
  Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy, która pokazuje jak w kreatywny i oryginalny sposób można wykorzystać odpady. Konkurs przygotowany został w ramach kampanii „Śmieci?! Kto to widział?!" realizowanej przez Tatrzański Park Narodowy dofinansowanej ze środków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Klasa 5 znalazła się wśród pięćdziesięciu laureatów z całej Polski i w nagrodę otrzymała oczyszczacz powietrza.
  Mamy nadzieję, że już teraz wszystkie wirusy będą się trzymać z daleka od naszych piątoklasistów.
  Dziękujemy Pani Anecie za pomoc w kwestiach organizacyjnych.
  Czytaj Więcej o: „Śmieci?! Kto to widział?!"
 • BohaterON

  Pozostajemy w klimacie historycznym.

  Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Na lekcjach historii w klasie 8, 7, i 5 uczniowie poznali historię Powstania Warszawskiego, jego przyczyny, przebieg oraz skutki. Poznali życie powstańców oraz cywilów podczas powstania, walkę ludzi starszych jak i młodszych o wolność i suwerenność Państwa Polskiego. Następnie chętni uczniowie klasy 5 wykonali piękne pocztówki dla powstańców wraz z życzeniami, które zostały przekazane Twórcom projektu BohaterON.

  Tekst: M. Gorczowski

  #BohaterON

  Czytaj Więcej o: BohaterON
 • Kącik patriotyczno-historyczny

  W ramach projektu pt. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY” w naszej szkole przy wejściu zostało stworzone miejsce patriotyczno- historyczne „40 lat po stanie wojennym”. Celem kącika jest przedstawienie uczniom, przypomnienie nauczycielom, pracownikom szkoły oraz każdej osobie odwiedzającej naszą placówkę o stanie wojennym i wydarzeniach z nim związanych. Ważne jest to szczególnie dlatego, że jest to historia najnowsza, historia w której uczestniczyli nasi rodzice i dziadkowie. 

  Tekst: M. Gorczowski

  #Pamięć81

   

  Czytaj Więcej o: Kącik patriotyczno-historyczny

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-09-12 21:22przez:
Opublikowano:2017-09-12 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 21 w Jaworznie
Odwiedziny:13565

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.